K U L T U R A

Ptasi świat dla najmłodszych!

Sikorka - ptaki  Foto: Pixabay

Rusza nowy cykl spotkań edukacyjnych w Centrum Handlowym w Swadzimiu. W najbliższą sobotę 12 lutego podczas „Warsztatów młodego ekologa” dzieci poznają niesamowity świat ptaków, które zamieszkują polskie miasta. Dowiedzą się, jak rozpoznawać ich gatunki, poznają warsztat pracy ornitologa, a podczas zajęć kreatywnych wykonają ekologiczny karmnik dla ptaków. Wstęp wolny.

Jak rozpoznać chronione gatunki ptaków? Czyje to pióro i jak wygląda pod mikroskopem? Czy światło UV wydobywa z ptasiego upierzenia niewidoczne dla ludzkiego oka niesamowite wzory? Tego między innymi będą mogły dowiedzieć się dzieci, które w najbliższą sobotę 12 lutego odwiedzą podpoznańskie Centrum Handlowe Swadzim.

Podczas pierwszego spotkania z cyklu „Warsztaty młodego ekologa” najmłodsi zdobędą również praktyczną wiedzę dotyczącą ekologii i poznają odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, a inne zostają w Polsce.

Prowadzące spotkanie ornitolożki opowiedzą o swojej pracy, pokażą jakich narzędzi używają oraz podpowiedzą, jak można zatroszczyć się o ptaki, które zamieszkują miasta. Mali uczestnicy dowiedzą się również, jak należy dokarmiać ptaki zimą, by im pomóc, a nie zaszkodzić i dlaczego chleb nie jest właściwym pokarmem dla skrzydlatych mieszkańców miast. Dzieci nauczą się rozpoznawać gatunki ptaków po piórach oraz tropach zostawianych, na przykład na śniegu. Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczy również obserwacja piór pod mikroskopem.

W trakcie spotkania będzie można wziąć udział w warsztatach kreatywnych i wykonać prosty, ekologiczny karmnik dla ptaków. Podstawą konstrukcji będzie stalowa śruba, która podczas zajęć zostanie oblepiona zdrowym pokarmem zawierającym różnego rodzaju ziarna. Instruktorzy podpowiedzą, jak taki karmnik zawiesić przed domem, by był bezpieczny dla ptaków.

Spotkanie poświęcone miejskim ptakom rozpocznie nowy edukacyjny cykl pt. „Warsztaty młodego ekologa”. Raz w miesiącu podczas wydarzeń dzieci poznawać będą różne zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego.

Spotkanie pt. „Ekologia ptaków” odbędzie się 12 lutego w Centrum Handlowym Auchan Swadzim przy ul. Św. Antoniego 2 w Swadzimiu. W zajęciach będzie można brać udział od godziny 12:00 do godziny 17:00. Wstęp wolny.

Użyte w artykule zdjęcia: Pixabay

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz