K U L T U R A Stare Miasto

Święto fyrtla Garbary coraz bliżej! CIL i lokalni aktywiści zapraszają do współpracy!

Garbary przechadzka  Foto: Marcin Muth

Do prawdziwej rewitalizacji Garbar jeszcze długa droga! Najważniejszym impulsem jest coraz większa grupa osób: mieszkańców, przedsiębiorców czy lokalnych aktywistów zainteresowanych działaniem na rzecz pozytywnej zmiany! Aktywiści liczą na wsparcie Miasta, które już planuje cykl wydarzeń na rewitalizowanych Bernardynach! Czas epidemii mocno ograniczył możliwość sąsiedzkich spotkań, dlatego staromiejscy radni i przedstawiciele Koalicji “Fyrtel Garbary” zapraszają wszystkich zainteresowanych garbarskim fyrtlem na zoom i dyskusję o pomysłach na najbliższe miesiące.

Garbary to nie tylko samochodowy ciąg komunikacyjny, ale także kilka galerii sztuki, unikatowe warsztaty w ramach Zaułku Rzemiosła, kilka oryginalnych restauracji, sklepów i organizacji – ogromny społeczny potencjał – mówi staromiejska radna Lidia Koralewska

Początkowy zamysł Święta Garbar związany był z zamknięciem na cały dzień ulicy, w tym roku jednak chcemy zaprosić poznaniaków na festyn na placu Bernardyńskim. Już sama zapowiedź takiego wydarzenia wywołała zainteresowanie lokalnych organizacji i firm, m.in. Wielkopolskiego Centrum Kształcenia z Mostowej, Odzieżówki z Kazimierza Wielkiego, Szkoły Baletowej, Zielonego Centrum czy Klubu Seniora “Niezły Młyn” – mówi Katarzyna Hełpa Liszkowska ze staromiejskiego Centrum Inicjatyw Lokalnych i dodaje – podczas zoomu mamy nadzieję wspólnie porozmawiać o całorocznym cyklu wydarzeń.

W ciągu najbliższych miesięcy na placu Bernardyńskim nastąpią zmiany z nową aranżacją przestrzeni, podzielonej na część handlową i zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców strefę rekreacyjną z zielenią. Będzie to dobry pretekst do kulturalno – społecznego wydarzenia

Cześć środków na te działania zarezerwowana są w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania, część w projekcie Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Społecznicy z Garbar mają także nadzieję na stworzenie lokalnego centrum, podobnego do działających w innych dzielnicach, jak choćby Inkubator Pireus. Dziś łącznikiem wielu ludzi i inicjatyw jest Galeria w Bramie i Manufaktura Obrazów w oryginalnej kamienicy pod numerem 47. W ubiegłym roku miały tu miejsce dwie ważne społeczne wystawy: „Sąsiedzi z fyrtla Garbary” i „Poznań w czasie pandemii”, które były też pretekstem do spektakli teatralnych i występów muzycznych. A w poznanie Garbar angażują się przewodnicy wspierani przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Mamy w zasadzie gotowe pomysły na mapę ulicy promującą m.in. lokalny biznes, wierzymy w to, że piekarnie, zegarmistrz, szewc, punkt czyszczenia pierza czy oryginalna ceramika są w stanie przyciągnąć poznaniaków – mówi Marcin Muth, fotograf prowadzący swój warsztat przy Garbarach. Wierzymy, że to się może udać w ramach projektu Zaułek Rzemiosła.

Oczekiwane przez lokalną społeczność zmiany na ulicy mają szansę nastąpić w perspektywie najbliższych lat, co związane jest z drugim etapem tramwaju z Naramowic, który dotrze aż do Małych Garbar / Estkowskiego, a także rewitalizacją Starej Rzeźni. Zmieni to układ komunikacyjny, pozwoli także na nasadzenia zieleni i drzew w ziemi.

Dziś Radzie Osiedla Stare Miasto zależy przede wszystkim na wsparciu społecznym zmian i nacisku na deweloperów i władze miasta w zakresie rewitalizacji. Choć na północnym odcinku ulicy budowane są kolejne bloki to nie przybywa de facto nowych mieszkańców. Obok problemów z utworzeniem pierwszych klas w szkole podstawowej to sygnał, że życie w fyrtlu nie jest łatwe – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący RO Stare Miasto i dodaje, że wspólne działania mogą przyspieszyć pożądane zmiany.

Papierkiem lakmusowym dla władz miasta będzie rozpoczęcie prac na skwerze przy ulicy Garbarach – Stawnej, dawnej Osadzie Św. Gotarda. W budżecie Zarządu Zieleni Miejskiej zarezerwowano na ten cel 500 tys. zł z poprawki radnego Andrzeja Rataja.

Centrum Inicjatyw Lokalnych STARTownia STARomiejska i staromiejscy radni zapraszają na zomm Koalicji Fyrtel Garbary – wszystkich zainteresowanych zmianami w fyrtlu – na dyskusję o projektach kulturalnych w najbliższych miesiącach.

Spotkanie online na platformie zoom: 8 lutego o 18:00
Dołącz Zoom do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/86824275237…
Identyfikator spotkania: 868 2427 5237
Kod dostępu: 436704

Użyte w artykule zdjęcia: Marcin Muth

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz