Aglomeracja

Przy szkołach będą czujniki czystości powietrza

Smog w Poznaniu  Foto:

Rozstrzygnięto przetarg na montaż w szkołach urządzeń pomiarowych czystości powietrza. Zostaną one zamontowane w szkołach w Poznaniu i innych gmin aglomeracji poznańskiej. Projekt realizowany będzie przez trzy lata, a koszty realizacji poniesie Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Systemy pomiarowe zostaną zainstalowane w 160 szkołach podstawowych na terenie metropolii, w tym w 86 placówkach na terenie Poznania. Rozstrzygnięty został już przetarg na realizację tego projektu, obejmującego także przygotowanie i przeprowadzenie wśród mieszkańców Metropolii Poznań kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącej poprawy jakości powietrza.

System składa się z miernika zanieczyszczenia zainstalowanego na zewnątrz szkoły, monitora informacyjnego (wewnątrz szkoły) oraz komputera. Pierwsze systemy pomiarowe zostaną zamontowane w terminie 4 tygodni od dnia podpisania umowy, montaż wszystkich zestawów powinien się zakończyć w ciągu 12 tygodni.

Dodatkowo, w ramach projektu, wspólnie z NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa – Instytut Badawczy), organizowane będą w okresie grzewczym warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności na temat przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w gminach metropolii.

Czyste powietrze to priorytet dla nas wszystkich. Oprócz konkretnych działań – musimy edukować. Rozpoczynamy współpracę ze szkołami – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. – W placówkach oświatowych realizowany będzie specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Ważne jest też kształtowanie świadomości ich rodziców. Liczymy, że lokalne stacje pomiarowe będą dla nich czynnikiem mobilizującym do zmiany przyzwyczajeń i większej troski o środowisko w codziennym życiu.

To nie jedyne działania w obszarze czystego powietrza, bo miasto planuje zakup filtrów powietrza do miejskich żłobków.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz