Sport

Przedświąteczne bieganie nad Rusałką

City Trail Poznań - bieg 3  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W przełajowych 5-kilometrowych zawodach nad jeziorem Rusałka pod szyldem City Trail, które odbyły się 17 grudnia, po raz drugi w edycji zwyciężył Sebastian Nowicki, który pokonał trasę w czasie 14:50. W kobiecej rywalizacji najlepszą okazała się debiutująca w zawodach – Zofia Teofilowska, z czasem 18:28. Do mety dotarło 516 osób. Wśród nich nie brakowało takich, które strojem zaakcentowały przedświąteczny czas. 

Mróz i szybka nawierzchnia

Warunki na trasie były zdecydowanie bardziej sprzyjające biegaczom niż ostatnio, kiedy ścieżki pokryte były błotem. Grudzień przyniósł mróz, a co za tym idzie – twardą nawierzchnię.

Trasa nad Rusałką bywa bardzo błotnista, w zimie zdarza się lód, a dzisiaj mieliśmy po prostu zmrożone ścieżki, co faktycznie sprzyja szybkiemu bieganiu. Nie oznacza to, że było idealnie. Temperatura – szczególnie ta odczuwalna – była dla mnie zbyt niska, by pobiec na 100%, co nie zmienia faktu, że to moje drugie, pewne zwycięstwo w trwającej edycji. Aktualnie jestem w okresie przejściowym pomiędzy sezonem 2022 i przygotowaniami do wiosennych startów 2023. Moje cele na pierwszą część roku to bieg na 5 km – za granicą i oraz na 10 km – już w Polsce.

Sebastian Nowicki, zwycięzca dzisiejszego biegu, brązowy medalista MP w Biegach Przełajowych 2022 na dystansie 4 km.

Sytuacja w klasyfikacji generalnej

Zwycięstwo w dzisiejszym biegu oznacza, że Sebastian Nowicki ma na koncie dwie wygrane i jest bardzo bliski triumfu w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet rywalizacja jest bardziej wyrównana. Każdy z dotychczas rozegranych biegów wygrała inna zawodniczka. W październiku była to Paulina Stempniak, w listopadzie – Aleksandra Ferchmin, dzisiaj – wspomniana już Zofia Teofilowska. Co więcej, każda z nich startowała tylko raz, co oznacza, że w końcowej klasyfikacji może zdarzyć się wszystko.

Wszechstronni biegacze City Trail

W cyklu startują przeróżne osoby. Są wśród nich maratończycy, ultramaratończycy oraz biegacze górscy. W dzisiejszym biegu wzięła udział (po raz drugi w sezonie) Aleksandra Mikłasz-Zakrzewska.

Mroźne warunki były dla mnie super. Przed biegiem zrobiłam dobra rozgrzewkę – najpierw dobiegłam nad Rusałkę 5 km, a potem były ćwiczenia. To był mój drugi start w sezonie i już planuję kolejny. Pierwszy bieg mnie ominął, ponieważ startowałam w tym terminie w zagranicznym półmaratonie. Mam na koncie także dwa maratony – w tym roku był Poznań oraz bieg górski na 20 km – Małą Rycerzową w Beskidzie Żywieckim. W 2023 celuję w swoje pierwsze ultra – mówi Aleksandra Mikłasz-Zakrzewska, jedna z uczestniczek biegu.

Ogólnopolskie podsumowanie sezonu 

Zawody organizowane są w formule Grand Prix. Oznacza to, że warto w biegach startować regularnie, bo dopiero po zakończeniu cyklu (w marcu) znane będą ostateczne rozstrzygnięcia. Aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody trzeba pobiec minimum trzy razy (od października 2022 do marca 2023 zaplanowano pięć biegów – wszystkie na tej samej trasie). Biegi City Trail odbywają się także (poza Poznaniem) w: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Po zakończeniu edycji we wszystkich miastach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu – bieg City Trail Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz