POZnań

PRL w hotelu Altus

Św. Marcin - prace remontowe  Foto: Tomasz Dworek

W centrum Poznania przybywa hoteli, niedawno otwarty został Radisson przy ul. Szyperskiej, niebawem turystów gościć będzie Hilton przy Podgórnej, w sąsiedztwie powstają podobne obiekt na terenie dawanego szpitala przy Szkolnej. Od kilku miesięcy czynny jest także Altus, w wieżowcu przy Św. Marcinie.

Inwestorzy i architekci prześcigają się w pomysłach i coraz częściej interesują się zabytkowymi murami. Jednak nieodłącznym elementem rozwoju miasta jest zastępowanie starych budynków nowymi. Tak powstały Domy Towarowe „Alfa” w Poznaniu, w których skład wchodzi trzygwiazdkowy hotel Altus, oferujący ponad 100 pokoi.

Domy Towarowe „Alfa” to pięć 12-kondygnacyjnych wysokościowców wybudowanych w latach 1965-1972, które powstały na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic. „Alfa” miała nadawać centralnej części miasta wielkomiejskiego charakteru, a jej największą zaletą jest lokalizacja.

To właśnie PRL-owskie czasy stały się inspiracją dla hotelowego designu – mówi Magdalena Adamus – właścicielka pracowni Loft, projektantka wnętrz.

Lastryko na posadzce w lobby i na schodach prowadzą na pierwsze piętro, gdzie znajduje się restauracja oraz sale konferencyjne. Balustrada i tło dla recepcji zostały zrobione z dawno zapomnianej krwisto – czerwone metalo-plastyki. Paleta barw odwołuje się do trendów ówczesnego wzornictwa przemysłowego – mówi projektantka.

Została ona zaczerpnięta z kompozycji oryginalnych, ręcznie robionych płytek ceramicznych, które były elementem dekoracji przy wejściu z Domu Towarowego „Alfa”.

Użyte w artykule zdjęcia: Tom Kurek / materiały prasowe Ultra Relations, Tomasz Dworek

4 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • “wybudowanych w latach 1965-1972 przy ul. Świętego Marcina w Poznaniu,”
    Nie Świętego Marcina, a przy ul. Święty Marcin. Kto to pisał?

  • Przy ul. Św. Marcin powstaje coraz więcej hoteli a Jaśkowiak ogranicza komunikację samochodową, no więc jak ci turyści będą dojeżdżać do tych hoteli i gdzie będą parkować swoje samochody ?! No chyba, że z Dworca Kolejowego i Lotniska będą zapieprzać z bagażami pieszo :-))