K U L T U R A

Premiery kinowe – tuż przed Walentynkami

Sea Rex 3D  Foto: Sea Rex 3D

Ten weekend to oczywiście kolejna porcja premier kinowych. Przyjrzyjcie się im uważnie, bo to weekend walentynkowy!

Miłośników musicali z pewnością przyciągnie do kin Burleska. To historia dziewczyny z małego miasteczka, która marzy o karierze scenicznej. W postać Ali wcieliła się Christina Aguilera. Decydując się porzucić swoje dotychczasowe niełatwe życie i niepewną przyszłość udaje się do stolicy rozrywki – Los Angeles. Tam przypadkiem trafia do Burlesque Lounge, majestatycznego, ale podupadającego teatru, wystawiającego rewię. Początkowo musi zadowolić się pracą kelnerki, którą daje jej szykowna właścicielka teatru i gwiazda rewii Tess (Cher). Ali z zachwytem chłonie wszystko, co dzieje się na scenie Burlesque Lounge – podziwia szokujące kostiumy i odważną choreografię. Jednocześnie coraz bardziej przekonuje się, że scena jest jej żywiołem i tam właśnie chce się znaleźć. Najpierw jednak musi się nauczyć poruszać w relacjach międzyludzkich, które nie zawsze bywają łatwe. Udaje jej się zaprzyjaźnić z jedną z tancerek (Julianne Hough), ale znajduje sobie wroga w zazdrosnej aktorce (Kristen Bell). Uczuciem obdarza ją Jack (Cam Gigandet), przystojny barman i muzyk, z którym Ali dzieli początkowo tylko mieszkanie, co ma jej pomóc w znalezieniu finansowego oparcia. Koniec końców z pomocą kierownika sceny (Stanley Tucci) oraz gospodarza show (Alan Cumming), Ali udaje się przebyć drogę od baru na scenę. Jej niewiarygodny głos i talent sceniczny przywracają scenie Burlesque Lounge jej dawną świetność.

Polskie produkcje mają chyba tylu samych przeciwników co zwolenników. Jak ocenicie Cudowne lato? Co wydarzyć się może, gdy strzała Amora trafia w serca dwóch mężczyzn, a obiektem ich westchnień staje się… miejscowa brzydula – Kitka (Helena Sujecka)? W tej pełnej czarnego humoru komedii dowiemy się, czego trzeba, żeby poderwać „niełatwą” dziewczynę. O jej względy rywalizować będą: Rudy (Cezary Łukaszewicz) i Konrad (Antoni Pawlicki), którzy pracują dla konkurencyjnych firm pogrzebowych. Nad wyborem Kitki czuwać będzie jej matka (Katarzyna Figura) – lokalna sex bomba, która wie, jak ważna jest w życiu prawdziwa miłość i która zrobi wszystko, żeby losowi troszeczkę pomóc. Bywają bardzo dobre komedie romantyczne i bardzo dobre czarne komedie. „Cudowne lato”, to mix obu gatunków. Juror konkursu Hartley-Merrill, na którym nagrodzono scenariusz „Cudownego lata”, nazwał ten film żartobliwie „czarną komedią romantyczną” i trafił w sedno. Bawi romantyczna historia miłosna jak u Bridget Jones i przezabawna rywalizacja dwóch zakładów świadczących usługi w branży pogrzebowej.

Czas na kolejny film, który chyba nie przypadkowo do kin trafia tuż przez Walentynkami. Miłość i inne używki to historia niezależnej Maggie (Anne Hathaway), która uważa się za samowystarczalną dziewczynę nie potrzebującą nikogo. Wszystko się zmienia, gdy poznaje równie niezależnego Jamie’ego Randalla (Jake Gyllenhaal) – pełnego uroku faceta, który zdobywa nie tylko kobiety, ale i klientów, ponieważ jest przedstawicielem farmaceutycznym. Ani Maggie, ani Jamie nie chcą związku, ale uzależniają się od najmocniejszego narkotyku – miłości. Zazwyczaj najpierw się zakochujemy, a potem pojawia się seks. W tym przypadku jest na odwrót. Mamy do czynienia z nietypową historią miłosną.

Para na życie to film o komediowych i emocjonalnych perypetiach pewnej pary trzydziestokilkulatków. Burt (John Krasinski) i Verona (Maya Rudolph) spodziewają się dziecka. Wszystko przebiega pomyślnie, gdy pewnego dnia, ekscentryczni rodzice Burta, Jerry i Gloria (Jeff Daniels i Catherine O’Hara) sprawiają parze przykrą niespodziankę, obwieszczając, że wyprowadzają się z Kolorado, co pozbawia przyszłych rodziców głównego powodu, żeby wciąż tam mieszkać. A zatem gdzie Burt i Verona powinni zapuścić korzenie, żeby wychować przyszłą pociechę? Para wyrusza w szaloną podróż, aby odwiedzić przyjaciół i rodzinę oraz przyjrzeć się wybranym miastom. Pierwszy przystanek tego imponującego turnée to Phoenix, gdzie Burt i Verona spędzają dzień, na torze psich wyścigów, z nieuleczalną entuzjastką (często przekraczającą też granice przyzwoitości) Lily (Allison Janney) i jej zahukaną rodziną. Potem przychodzi pora na Tucson i wizytę u uroczej Grace (Carmen Ejogo), siostry Verony.

Jaj! Kto myślał, że prawdziwych westernów już nie ma, ten się pomylił. Do kin trafia właśnie Prawdziwe męstwo. Na amerykańskim odludziu krótko po Wojnie Secesyjnej Mattie Ross (Steinfeld), zaledwie czternastoletnia dziewczynka, wyrusza do Fort Smith w stanie Arkansas, żeby szukać sprawiedliwości w obliczu śmierci ojca, zabitego z zimną krwią przez tchórzliwego Toma Chaney’a (Brolin). Dziewczynka jest zdecydowana sama pomścić śmierć zamordowanego ojca, w czym pomóc ma jej człowiek, o którym mówi się, że jest najbardziej bezwzględnym komendantem w mieście. To nie kto inny jak nie stroniący od kieliszka, chętnie chwytający za broń Rooster Cogburn (Bridges) ma pomimo swoich licznych obiekcji wytropić Chaney’a. Ten ostatni jest również celem gadatliwego Teksańskiego Strażnika LaBoeufa (Damon), który zamierza pojmać rzezimieszka i za sowitą nagrodę sprowadzić go z powrotem do Teksasu. Nie trudno się domyśleć, że ścieżki tych trojga wkrótce się zejdą w dzikich indiańskich ostępach. Każda z tych osób ma swój cel do osiągnięcia, każda jest uparta i wytrwała, a wszystkimi kierują specyficzne wybory moralne. Ten nietypowy oddział pościgowy wyrusza w nieznane, gdzie czeka ich czas porachunków. Tak właśnie rodzą się legendy Dzikiego Zachodu – opowieści o sprytnych i brutalnych bohaterach, odwadze i rozczarowaniach, uporze i czystej miłości.

Czas wreszcie na fascynującą podróż w czasie jaki funduje nam film Sea Rex 3D. Zapraszamy do kina Orange IMAX. Ci, którzy przyjmą zaproszenie cofną się o ponad 200 milionów lat, by poznać prehistoryczny świat, wskrzeszony w najlepszej jakości obrazie i dźwięku. Dziś rozpocznie się eksploracja niezwykłego podwodnego świata, zamieszkanego przez monstrualne stworzenia, które sprawowały władzę na naszej planecie na długo przed dominacją dinozaurów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz