POZnań

Poznańskie kąpieliska przyjazne niepełnosprawnym

Wózek amfibia na kąpielisku  Foto: materiały prasowe / UMP

Korzystanie z poznańskich kąpielisk przez osoby z niepełnosprawnością ruchową staje się łatwiejsze. Na dwa z nich trafiły pod koniec lipca wózki-amfibie, które pomagają plażowiczom ze specjalnymi potrzebami dostać się do wody. Można z nich korzystać nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz na Plaży Smoczej w Krzyżownikach (Jezioro Kierskie).

Wózki zostały kupione przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które zarządzają miejskimi kąpieliskami. Sprzęt ma szerokie koła, które dobrze radzą sobie na piaszczystym terenie i są jednocześnie pływakami o dużej wyporności. Z ułatwienia mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością w asyście opiekuna. Wypożyczenie wózka jest bezpłatne, a chęć skorzystania z niego wystarczy zgłosić ratownikowi w godzinach pracy kąpieliska (10.00-18.00).

Wszyscy poznaniacy i poznanianki, niezależnie od stopnia sprawności, powinni móc bez barier korzystać z obiektów rekreacyjnych. To nasz kolejny krok w stronę zwiększania dostępności miejskiej infrastruktury – ocenia nowe udogodnienie Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Do działania zainspirowała nas radna Maria Lisiecka-Pawełczak, która podpatrzyła podobne rozwiązania w innych miastach. 

Cieszę się, że Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zareagowały tak szybko – mówi radna. – Do tej pory poznaniacy i poznanianki z niepełnosprawnością ruchową mogli korzystać z infrastruktury, która znajduje się na brzegu. Teraz mogą w bezpieczny i komfortowy sposób wejść do wody. Na mapie Polski takich miejsc jest wciąż za mało, a Poznań dołączył właśnie do miast, z których należy brać przykład.

Dostępność przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców to priorytet Miasta. W Poznaniu obowiązują tzw. Standardy Dostępności – czyli zbiór wytycznych, stosowanych przy planowaniu oraz realizowaniu nowych inwestycji lub remontów. Są one oparte o zasady uniwersalnego projektowania, które uwzględniają potrzeby różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, przemieszczających się z dziećmi, z ciężkim bagażem czy rowerzystów.

Nad dostępnością przestrzeni miejskiej czuwa Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych oraz koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej. Wraz z pełnomocniczką prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami opiniują koncepcje i projekty inwestycji miejskich – sprawdzają, czy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i konsultują je z projektantami. 

Poznań był też pierwszym dużym miastem, które masowo zaczęło kupować nowoczesny niskopodłogowy tabor autobusowy. Obecnie wszystkie autobusy jeżdżące liniowo są dostępne dla osób o obniżonej sprawności ruchowej.

Niezwykle istotną kwestią jest też dostępność do informacji. Dlatego dla osób z dysfunkcją narządu wzroku tworzone są w Poznaniu specjalne makiety dotykowe, a osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z dostosowanych miejskich stron internetowych. Urząd Miasta zapewnia także osobom niewidzącym możliwość korespondencji w alfabecie punktowym – adresat otrzymuje odpowiedź w alfabecie Braille’a. Miejskie strony internetowe dostosowane są do potrzeb osób niesłyszących – można tam znaleźć filmy z tłumaczem języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne “Teksty Łatwe do Czytania”. Powstały one z myślą o tych mieszkańcach, którzy mają trudności z przeczytaniem i zrozumieniem tekstów o skomplikowanej treści.

W pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami są najważniejsze obiekty sportu i kultury: Stadion Miejski, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich, Brama Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz