Aglomeracja

Poznańskie dożynki z gwoździem sołtysa!

Gminne dożynki  Foto: materiały informacyjne Powiatu Pozańskiego

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy przyjechał z Kórnika, a najlepiej gwoździe wbijali sołtysi. W niedzielę, tradycyjne święto plonów, czyli dożynki powiatowo-gminne odbyły się w miejscowości Radzewo, w gminie Kórnik. Były koncerty, pokazy i mnóstwo pysznego jedzenia.

Dożynki rozpoczęły się barwnym korowodem, który otwierał zabytkowy samochód – „żuk” Za nim pojechały udekorowane maszyny rolnicze: kombajn, siewnik, pług oraz bryczka zaprzężona w konie.

Niedzielne święto było doskonałą okazją do przypomnienia wszystkim obrzędów dożynkowych, które przybliżyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej “Władysie”. Przyśpiewki ludowe, pięknie pleciony wieniec oraz bochenek chleba – to najistotniejsze elementy tego rytuału. Tradycyjnie też wszyscy zostali poczęstowani chlebem, który zgodnie z tradycją, obiecali podzielić sprawiedliwie starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski.

Dożynkową tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku nagroda trafiła do Kórnika. Z kolei w rywalizacji na najsprawniejsze wbicie gwoźdźa najlepsza okazała się reprezentacja sołtysów, która pokonała strażaków ochotników i radnych.

Dla uczestników święta plonów przygotowane zostały stoiska, gdzie każdy mógł się częstować darmową grochówką, kiełbasą z grilla, chlebem ze smalcem i ogórkiem a także domowym plackiem drożdżowym z kruszonką i owocami.

Dożynki są znakomitą okazją do kultywowania tradycji ludowej, a przede wszystkim do integracji mieszkańców naszych „małych ojczyzn”, czyli gmin powiatu poznańskiego – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Od godziny 17 rozpoczęła się zabawa taneczna. Na scenie licznie zgromadzonych mieszkańców bawiły takie zespoły jak: „Fanatic”, „Lili”, „Diadem” oraz „Top One”. Zwieńczeniem tegorocznego święta plonów była zabawa taneczna, podczas której zagrały „Tygrysy Kórnika”.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały informacyjne Powiatu Pozańskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz