Aglomeracja

Poznańskie budynki będą podświetlone na zielono!

Avenida na zielono  Foto: materiały prasowe

Na całym świecie z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym żyje ponad 17 milionów ludzi. 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Charakterystyczne budynki na każdej szerokości geograficznej zaświecają się wówczas symbolicznie w kolorze nadziei – na zielono.

Mózgowe Porażenie Dziecięce nie jest chorobą – nie można się nim zarazić, ale nie można się też z niego wyleczyć. MPD jest zespołem różnorodnych objawów zaburzeń czynności ruchowych i napięcia mięśni, wywołanych uszkodzeniem mózgu lub nieprawidłowościami w jego rozwoju nabytymi przed urodzeniem, w okresie okołoporodowym lub po urodzeniu we wczesnym dzieciństwie. Statystycznie na 1000 żywo urodzonych dzieci 2,8 rodzi się ze zdiagnozowanym, w późniejszym czasie, MPD.

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (World Cerebral Palsy Day) obchodzony jest na całym świecie od 2013 r. W jego ramach prowadzone są akcje edukacyjne i kampanie społeczne mające uwrażliwić społeczeństwo na temat schorzenia. Tego dnia, w geście solidarności z osobami z MPD, rozświetlane są w kolorze zielonym budynki na całym świecie. W akcji od lat udział bierze m.in. w Poznaniu Avenida.

Koordynatorem Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego jest Stowarzyszenie „Żurawinką”. Jak mówi Prezes Stowarzyszenia, Anna J. Nowak: Bardzo się cieszymy, że Poznań kolejny rok włącza się do naszej akcji “Dawania zielonego światła”, która jest symboliczną, ale bardzo ważną inicjatywą dla naszego środowiska. Oznacza: solidarność, nadzieję oraz wsparcie, które są tak ważne dla osób z MPD i ich rodzin. Jest to również okazja do informowania społeczeństwa o tym, czym jest mózgowe porażenie dziecięce, jak można pomagać osobom z MPD i jak ważna jest na co dzień po prostu zwykła życzliwość.

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinką” powstało w 1993 r., aby pomagać dzieciom, młodzieży i dorosłym z MPD oraz ich opiekunom we wszystkich dziedzinach życia. Stowarzyszenie prowadzi Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Żurawinka”, a także organizuje wieloprofilowe zajęcia terapeutyczne, aktywizuje osoby z MPD przez sport, sztukę i aktywną rekreację.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz