K U L T U R A

Poznański Chór Chłopięcy koncertowo świętuje jubileusz

Poznański Chór Chłopięcy  Foto: Poznański Chór Chłopięcy

Słynny poznański chór świętuje w tym roku 20-lecie swego istnienia, choć mógłby obchodzić 78 jubileusz. Świętuje, jak na muzyków przystało, koncertowo!

Skąd taka rozbieżność? Poznański Chór Chłopięcy rzeczywiście obchodzi w tym roku 20-lecie swego istnienia, ale jako Miejska Instytucja Kultury. Tradycja zaś chóru sięga 1945 r., kiedy to został powołany do życia przez Jerzego Kurczewskiego.

To w 2003 r. dla zespołu otworzyła się nowa karta w jego historii, kiedy chór został wzięty pod swoje skrzydła przez Urząd Miasta Poznania, a artystycznie zaopiekował się nim Jacek Sykulski, który również obchodzi swoja dwudziestą rocznicę współpracy z instytucją – wyjaśnia Joanna Budzińska, wicedyrektor ds. organizacyjnych Chóru.

Jubileusz to doskonała okazja, by spotkać się z publicznością podczas serii koncertów. Poznański Chór Chłopięcy wystąpił już w Kłecku i Luboniu, ale przed nami jeszcze 3 koncerty. Odbędą się one w Koziegłowach, Książu Wielkopolskim oraz Łubowie.

Chór na tę okazję przygotował specjalny repertuar, na który składają się trzy segmenty: Perły polskiej muzyki sakralnej, Muzyka w getcie i Poznański Chór Chłopięcy na bis.

Swoją prezentację Poznański Chór Chłopięcy rozpoczyna od kilku dzieł najwybitniejszych rodzimych twórców m.in. Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, czy Feliksa Nowowiejskiego.

Drugim elementem repertuaru jest artystyczny hołd, w związku z 80. Rocznicą wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie. Na program tego projektu, składają się kompozycje polskich twórców żydowskiego pochodzenia, których utwory powstawały za murami getta, jak również specjalnie wyselekcjonowane utwory, wpisujące się swoim nastrojem i powagą w tę część koncertu, jak m.in. Lacrimosa Zbigniewa Preisnera, Voices from the past Jacka Sykulskiego, czy Yankele Mordechaja Gebirtiga.

Trzecią i ostatnią część prezentacji jubileuszowej Poznańskiego Chóru Chłopięcego stanowią utwory gatunkowo nieco lżejsze, które podczas każdego koncertu pojawiają się w jego ostatniej fazie lub są prezentowane na bis, a są to między innymi Ameno, The greatest gift, czy Zbójnicki – dodaje Joanna Budzińska.

Zapraszamy na najbliższe koncerty Poznańskiego Chóru Chłopięcego:

  • Koziegłowy – 27.10, 19:00 – CKiR Koziegłowy,
  • Książ Wielkopolski – 10.12, 18:00 – Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja
  • Łubowo – 15.12, 12:00 – Sala Widowiskowa Domu Kultury w Łubowie.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny dla publiczności.

Użyte w artykule zdjęcia: Poznański Chór Chłopięcy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz