K U L T U R A

Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu  Foto: 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Ponad 70 seansów odbędzie się podczas rozpoczętej już 27. edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA.

Wiele tytułów, które zobaczymy pojawi się na ekranie przedpremierowo, zanim trafi do kin. Do Poznania przyjeżdża wielu twórców i wiele twórczyń filmów, by spotkać się z widownią.

Festiwal OFF CINEMA jest świętem dokumentu, ponieważ stwarza znakomitą okazję, by zaprosić autorów i autorki, a w trakcie spotkań dowiedzieć się więcej o powstaniu filmu, jego kulisach i jeszcze bardziej wniknąć w świat bohaterów – podkreślają organizatorzy – oglądane filmy i podejmowane w nich tematy poszerzą spotkania literackie.

Nie na miejscu z sekcji Eco Doc to wizualnie piękny film o śmieciach i ich obecności we wszystkich zakątkach Ziemi. Zagadnieniom ekologii jest też poświęcone jedno ze spotkań literackich, podczas którego Maria Krześlak-Kandziora porozmawia z Szymonem Opryszkiem, autorem książki „Woda. Historia pewnego porwania”.

Podziw publiczności wzbudzić mogą dokumenty ukazujące piękno i majestat gór, groźne oblicze natury, ale i doświadczenia zderzających się z nimi osób. Reżyser The Silent Escape, Oswald Rodrigo Pereira podczas spotkania opowie o realizacji filmu rozgrywającego się w Himalajach. Kuratorka sekcji Dokumenty górskie po seansie filmu W podziemiach porozmawia także z uczestnikami wyprawy do Jaskini Cheve w Meksyku, Sonią Hoffmann i Witoldem Hoffmannem. Dzięki spotkaniu z twórcami filmu Polarniczki Kubą Witkiem i Dagą Bożek publiczność zgłębi wiedzę o dokonaniach polskich pionierek badań na biegunach.

O obrazie radykalnej grupy teatralnej Workcenter pracującej metodą Jerzego Grotowskiego będzie można porozmawiać z twórczyniami filmu, reżyserką Anielą Gabryel i autorką zdjęć Zuzanną Kernbach.

Słowa pomogą nam opowiedzieć o świecie osób głuchych podczas spotkania literackiego z Anną Goc, autorką reportażu Głusza, uhonorowanego Nagrodą im. R. Kapuścińskiego – zapowiadają organizatorzy Off Cinema.

Niewypowiedziane wprost przeżycia wojenne Stanisława Lema to temat filmu Kuby Mikurdy Solaris Mon Amour i zarazem temat spotkania reżysera z autorką biografii Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku, Agnieszką Gajewską. Do Poznania przyjedzie także Małgorzata Kozera, reżyserka filmu Twarze Agaty o oswajaniu choroby oraz Agnieszka Iwańska, autorka pierwszego dokumentu o Urszuli Dudziak.

W programie tegorocznej edycji OFF CINEMA znalazła się także dyskusja o roli płci w życiu człowieka, która odbędzie się po seansie filmu Orlando, moja polityczna biografia w reżyserii Paula B. Preciado – informują organizatorzy – pisarka Dorota Kotas będzie rozmawiać z Anną M. Kłonkowską, aktywistką Lu Olszewski i dokumentalistą Anu Czerwińskim.


Spotkanie szczególne, z Maciejem Hamelą, autorem filmu „Skąd dokąd” to ponowne pytanie o traumę wojny. Tym razem tej, która wciąż rozgrywa się w Ukrainie. Reżyser zebrał historie ludzi opuszczających swoje domy w trakcie pospiesznej ewakuacji, w której sam także uczestniczył.

Nie na miejscu z sekcji Eco Doc to wizualnie piękny film o śmieciach i ich obecności we wszystkich zakątkach Ziemi. Zagadnieniom ekologii jest też poświęcone jedno ze spotkań literackich, podczas którego Maria Krześlak-Kandziora porozmawia z Szymonem Opryszkiem, autorem książki „Woda. Historia pewnego porwania”.

Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek potrwa do niedzieli 29 października.

Użyte w artykule zdjęcia: 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz