POZnań

Poznańska Masa Krytyczna

Masa krytyczna  Foto:
Masa krytyczna

Masa krytyczna

Każdy ostatni piątek miesiąca to dzień, kiedy rowerzyści starają się zademonstrować swoją obecność na drogach Poznania. Tym razem cykliści spotykają się pod hasłem “Winogrady i Piątkowo, Morasko i Umultowo – tu się żyje rowerowo!”

Zapraszamy na Poznańską Masę Krytyczną. Wyjazd ze Starego Rynku nastąpi już po zachodzie słońca, będzie to zatem pierwsza Masa odbywająca się po ciemnej stronie miasta – mówi Kamila Sapikowska ze stowarzyszenia Poznańska Masa Krytyczna – Tym razem chcemy wykorzystać piękną jesienną pogodę i zrobić jeszcze jedną długą trasę. Jedziemy na północ Poznania, przez Winogrady na Piątkowo, Umultowo, Morasko i Naramowice.

Każda Masa ma obnażyć niedoskonałości komunikacji rowerowej w Poznaniu. Na północnych rubieżach miasta miejscami trudno jest się bezpiecznie poruszać na rowerze, ponieważ ruch samochodowy na ulicy Naramowickiej, Morasko czy Jaśkowiaka jest bardzo duży, a kierowcy chętnie jadą szybciej niż to dozwolone, zwłaszcza na odcinkach niezabudowanych. Trudno jest także dlatego, że nie ma wygodnych poboczy, którymi można by się poruszać, szczególnie gdy jest mocno pod górkę, a skraj jezdni często jest popękany, z wysokimi krawędziami, więc trzeba poruszać się prawie środkiem pasa.

Chcemy zwrócić uwagę na potrzebę poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, ale też pieszych (obie te grupy skorzystają na budowie poboczy) w tym specyficznym terenie, który ma charakter właściwie wsi w granicach miasta. – dodaje Sapikowska – Uważamy, że jeszcze jest czas na to, aby poprawić infrastrukturę drogową, zanim pojawią się kolejni mieszkańcy tej części Poznania. Poprawa bezpieczeństwa wzdłuż Naramowickiej z kolei to nic więcej jak domaganie się równego traktowania dla wszystkich użytkowników dróg – wszak samochody mają szeroką jezdnię, a piesi nie mają tam chodnika!

Piątkowa trasa będzie miała około 30km i wieść będzie następującymi ulicami: Stary Rynek – Wodna – Grobla – Mostowa – Wielka – Garbary – Armii Poznań – Księcia Mieszka I – Al. Solidarności – Połabska – Umultowska – Opieńskiego – Szeligowskiego – Stróżyńskiego – Mateckiego – Morasko – Jaśkowiaka – Radojewo – Naramowicka – Łużycka – Stoińskiego – Księcia Mieszka I – Aleja Solidarności – Piątkowska – gen. Maczka – Urbanowska – Nad Wierzbakiem – Al. Wielkopolska – Pułaskiego – Przepadek – Kutrzeby – Północna – Garbary – Wielka – Stary Rynek.

Trasa Masy poprowadzi obok Lasku Piątkowskiego. Z rekreacji w Lasku korzystają chętnie mieszkańcy pobliskich osiedli. Odwiedza go także wielu rowerzystów, ci najmłodsi kręcą swoje pierwsze samodzielne kółka po leśnych dróżkach. Niestety los tego miejsca stoi pod znakiem zapytania. Inwestor mieszkaniowy chce zabudować położony między ul. Jasna Rola a os. Łokietka klin zieleni bezpośrednio sąsiadujący z Laskiem Piątkowskim (na jego terenie znajduje się Rezerwat Żurawiniec).

Zabudowa wskutek odpływu wód gruntowych spowoduje znaczne pogorszenie stosunków wodnych na obszarze lasu. Rada Osiedla Naramowice wraz z stowarzyszeniem My Poznaniacy złożyła wnioski do studium miasta Poznania, aby utrzymać i uchronić ten teren przed zabudową. Rada przeznaczyła także środki na badania rezerwatu Żurawiniec prowadzone w porozumieniu z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Uniwersytet stara się o utworzenie Parku Historii Ziemi. Radni chcą stworzyć wybieg dla psów z pojemnikami na odpady, zbiorniki gromadzące wodę, ścieżki edukacyjne, co wpisze się w proponowany przez UAM Park.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz