POZnań

Poznanianka wymyśliła wyjątkowe urządzenie do mycia rąk

Nagrodzony projekt Halszki Barełkowskiej  Foto:

Wyłoniono finalistów 6. edycji międzynarodowego konkursu dla młodych architektów i projektantów Jump The Gap. W gronie 8 wyróżnionych osób znalazła się młoda adeptka architektury, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Halszka Barełkowska. Jury doceniło jej pracę zatytułowaną The Gloves.

Polka przedstawiła funkcjonalne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o łazienkach w przestrzeni publicznej. Jest nim niespotykane dotąd urządzenie będące połączeniem suszarki do rąk z funkcją mycia. Dodatkowa opcja jest możliwa dzięki specjalnym kanalikom znajdującym się wewnątrz obudowy, z których sprzężone powietrze rozprowadza mydło i wodę.

Tworząc projekt, autorka inspirowała się parą rękawiczek. Ma to swoje odzwierciedlenie w formie urządzenia, którego opływowy i ergonomiczny kształt przywodzi na myśl właśnie wspomnianą część garderoby. Jest niewielkie i przeznaczone do montażu wewnątrz ściany, co pozwala zachować więcej przestrzeni do aranżacji. Urządzenie jest łatwe w użytkowaniu i ekologiczne, pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak również wodę. Ponadto do utrzymania jego higieny nie są potrzebne detergenty – „myjące rękawiczki” oczyszczają się samoistnie.

Pozostali finaliści konkursu zaprojektowali rozwiązania skupiające się na ułatwieniu codziennego korzystania z domowej łazienki. Interesującymi rozwiązaniami były urządzenia łączące funkcje kilku elementów wyposażenia. Młodzi projektanci wymyślili m.in. wielofunkcyjną umywalkę, która łączy w sobie trzy funkcje mycia na trzech różnych poziomach, urządzenie Nanosoap, umożliwiające mycie się bez użycia wody albo robota umieszczony w środku mechanizmu, który sam odnajduje brud na ciele człowieka i usuwa go przy użyciu żelu. złożenie i odzyskanie cennej powierzchni w łazience.

Konkurs Jump The Gap skierowany jest do młodych projektantów i studentów architektury przed 35. rokiem życia, którzy nie boją się prezentować odważnych projektów i potrafią postrzegać design przez pryzmat pasji jak również funkcjonalności. Ich pomysły będzie oceniać profesjonalne, powołane specjalnie na tę okoliczność jury pod przewodnictwem Ma Yansong – 35 letniego chińskiego twórcy, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w architektonicznym świecie.

Nowością tegorocznej edycji jest zwiększona liczba nagród. Przewidziano dwie nagrody główne dla studenta oraz dla profesjonalisty (po 6 000 euro każda) oraz wyróżnienie Fundacji We Are Water (3 000 euro). Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas finałowej gali wręczenia nagród, która odbędzie się w październiku w Galerii Roca w Madrycie.

Projekt poznanianki nagrodzony namiędynarodowym konkursie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz