Suchy Las

Poznań się wyludnia, zyskują gminy

Suchy Las  Foto: Suchy Las / Aerofoto
                                    

Poznań ma już mniej niż 500.000 mieszkańców. Zyskują natomiast gminy Metropolii Poznań,w tym między innymi Suchy Las. Kolejny już rok z rzędu rośnie liczba osób właśnie w mniejszych miejscowościach. 

Pisaliśmy już o tym, że zgodnie z danymi z ostatniego dnia 2015 roku, Poznań miał 496.000 mieszkańców. To spore zaskoczenie dla wielu osób, które “przyzwyczaiły się” do liczby 500.000, czy nawet 600.000 mieszkańców. Szybciej mieszkańców traci tylko Łódź. Część wyjeżdża do pracy za granicę, czy do innych miast, a część wybiera życie w pobliżu Poznania. Budują tutaj domy, ale nadal pracują w stolicy Wielkopolski.

Coraz sprawniej działa komunikacja publiczna, dzięki nowym drogom szybciej można się poruszać między swoim domem, a pracą. Łatwiej i taniej można wybudować dom poza Poznaniem. To tylko niektóre z czynników, które mogą wpływać na wyprowadzanie się ze stolicy Wielkopolski. Na takich między innymi zmianach zyskują gminy Metropolii Poznań, w tym między innymi Suchy Las.

Według danych na dzień 31 grudnia 2015 pozyskanych z Biura Ewidencji Ludności, naszą gminę zamieszkiwało 15.797 osób zameldowanych na pobyt stały – wyjaśniają przedstawiciele Miasta i Gminy Suchy Las – jest to dokładnie o 300 osób więcej, niż ostatniego dnia grudnia rok wcześniej.

Najwięcej osób mieszka w Suchym Lesie. Osiedla Suchy Las i Suchy Las Wschód mają łącznie 6.622 mieszkańców. W Złotnikach, na osiedlach Grzybowym, Złotniki i Sołectwo Złotniki Wieś mieszka łącznie 3.179 osób, a w Biedrusku 2.275 osób.

Najmniej mieszkańców ma natomiast sołectwo Jelonek, które liczy 268 osób. Liczba osób, które tutaj zamieszkało wzrosła w ostatnich latach aż o 110 mieszkańców.

Wzrostowa tendencja trwa niezmiennie od wielu lat, a od roku 2004 liczba mieszkańców gminy wzrosła aż o 4.444 osoby, czyli jest nas więcej aż o 39,14% – podkreślają przedstawiciele Gminy – skalę wzrostu możemy docenić, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zaludnienie najmniejszych polskich gmin nie przekracza dwóch tysięcy mieszkańców.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz