Aglomeracja K U L T U R A

Poznań Poetów: Polska – Czechy w slamowej rozgrywce

Poznan poetów  Foto: CK ZAMEK

Już jutro rozpoczyna się Festiwal Poznań Poetów 2011.

Festiwal Poznań Poetów odbywa się w tym roku po raz piąty. Od pierwszej edycji (2003) jego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Festiwal sprawia, że co dwa lata Poznań staje się witryną poezji polskiej i miejscem jej spotkania z wybitnymi twórcami z innych państw. Nasze zaproszenie przyjęło ponad 60 poetów, tłumaczy i krytyków z Polski, Szwecji, Niemiec, Czech i Indii (m.in. Biedrzycki, Ekier, Franaszek, Grzebalski, Jankowicz, Kaczanowski, Kopyt, Kunze, Lundquist, Mansztajn, Pasewicz, Próchniak, Rolando, Roszak, Shiva Prakash, Siwczyk, Sośnicki, Świetlicki, Wiedemann, Zadura, Zagajewski).

W programie festiwalu znajdą się spotkania, wieczory autorskie, seminarium krytycznoliterackie, lekcje z wierszem organizowane w poznańskich szkołach, promocja książki: „Poznań Poetów (1989-2010)” oraz rozstrzygnięcie konkursu im. K. Janickiego (nagroda główna – wydanie tomiku). Zapraszamy również na koncerty: zespół Niwea zaprezentuje program „Tak ma być”, Szczepan Kopyt przedstawi materiał dołączony na CD do jego najnowszego tomiku; w naszym klubie festiwalowym zagra specjalnie na tę okazję powołany Poznań Free Septet.

Oprawę muzyczną będzie miała też Noc Nowych Głosów (rodzaj wolnej trybuny przeznaczonej dla debiutantów, laureatów konkursów).

Cechą charakterystyczną PP jest współistnienie programu głównego oraz elementów ludycznych. Tradycją festiwalu jest rozgrywanie meczu pomiędzy poetami i krytykami o rację ostateczną (w przerwie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na hymn kibica). Czołówka sceny slamowej Polski i Czech zmierzy się na deskach klubu Meskalina.
Festiwal to także interwencje plastyczne w przestrzeni miasta (fragmenty wierszy pojawią się tym roku w Parku Mickiewicza, będą też wyświetlane na ekranach poznańskich biletomatów). Całość zamknie Rozpisana Szybka Randka oraz pokaz filmu przygotowanego przez studentów specjalizacji artystycznoliterackiej Instytutu Filologii Polskiej UAM pt. „Poezja w wielkim mieście”

Wspólnym celem wszystkich naszych działań jest przekazanie, iż poezja może być źródłem przyjemności, wysokiej próby rozrywką, będąc zarazem domem tajemnicy i powodem do specyficznej dumy z uczestnictwa we wspólnocie osób wrażliwych i wymagających.

Szczegółowy program znajdziecie na stronach kalendarium kulturalnego Lepszego Poznania

Poznan poetów Foto: CK ZAMEK

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz