Oborniki

Powstanie (?) centrum opiekuńczo-mieszkalne

niepełnosprawni  Foto: Steven HWG

Miejsce dla osób dorosłych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma powstać w Obornikach w ciągu najbliższych 3 lat.

Po decyzji Rady Miejskiej w Obornikach o przeznaczeniu środków na realizację tego projektu Gmina Oborniki może ubiegać się o uczestnictwo w rządowym programie Centra opiekuńczo-mieszkalne.

Część radnych miała jednak wątpliwości dotyczących finansowania kosztów utrzymania centrum po zakończeniu programu rządowego. Radni wrócą do tego tematu już na etapie planowania budżetu gminy na rok 2021, bowiem wówczas będzie trzeba zabezpieczyć część środków na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego.

W Centrum osoby dorosłe dorosłe ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą moli otrzymać wsparcie w sprawach zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych. Mają tutaj także mieć możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne, które ma powstać w pobliżu skrzyżowania ulic Franciszka Taberskiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ma zostać otwarte w styczniu 2023 roku.

Znajdą się w nim pomieszczenia opieki dziennej, jak salon, pomieszczenia do terapii zajęciowej, rehabilitacji, gabinet lekarski oraz pomieszczenia pobytu całodobowego dla 18 pensjonariuszy. Będą mieli do swojej dyspozycji sypialnie, łazienkę ewentualnie przyległą kuchenkę. Część pobytowa może stanowić jedno-, dwu- lub trzyosobowe studia mieszkalne.

Uzupełnienie pomieszczeń użytkowych dla podopiecznych zarówno zakwaterowanych w budynku jak i dochodzących stanowić ma kuchnia wraz z jadalnią oraz pomieszczenia socjalno-szkoleniowe dla personelu.

Pierwsze w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w Jaszczowie w województwie lubelskim.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Jaszczowie

Użyte w artykule zdjęcia: Steven HWG

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz