Na widelcu

Poranna kawa? W kubku, filiżance czy z roweru?

Bike Cafe  Foto: facebook

Kawa od lat towarzyszy nam w naszych codziennych sprawach. Poranna filiżanka aromatycznego napoju zastępowana jest metalowym termosem z rączką albo papierowym kubkiem – zazwyczaj w drodze do pracy. Coraz częściej„na wynos” serwowana jest w osiedlowych sklepach (Żabka), kioskach z gazetami (Ruch) albo w popularnych kawiarniach, restauracjach i pubach. A przed Zamkiem spotkać możemy Bike Cafe czyli mobilny ekspres!

Bike Cafe Foto: facebook

Kawa serwowana jest z ekspresu umieszczonego na specjalnie skonstruowanym rowerze. Punkt dobrze zadomowił się już na skrzyżowaniu Św. Marcina i al. Niepodległości. Rowerowa kawiarnia jest przyjazna dla środowiska. W razie niepogody klienci mogą schować się pod daszkiem lub parasolem. Wszystkie oferowane produkty są ekologiczne –  zarówno biodegradowalne papierowe kubki oraz drewniane mieszadełka, jak i sama kawa, oznaczona certyfikatem rolnictwa organicznego przyznawanym przez Komisję Europejską.

W Cafe Misja przy Farze wypić możemy kawę „fair trade” – czyli produkt w ramach światowego rynku sprawiedliwego handlu. Ideą akcji jest uczciwa redystrybucja zysków i polepszenia sytuacji rolników z krajów rozwijających się. Często bywa tak, że producent kawy za swoje zbiory otrzymuje ułamek ceny za która konsument kupuje gotowy produkt. Większość zysków tym samym otrzymuje długi łańcuszek pośredników.

Sprawiedliwy produkt nie musi wcale być droższy. W kawiarni kawa Fair Trade kosztuje tyle samo, co zwykła.

To od nas zależy co wybieramy, jak postępujemy mówi Agnieszka Borowczak z Cafe Misja. W ciągu roku sprzedaż certyfikowanych produktów, przede wszystkim kawy wzrosła dwukrotnie a goście coraz częściej zwracają uwagę na to co piją, a my zachęcamy do zakupu sprawiedliwej kawy albo przekąsek.

Poznań ma wuchte wybornie smaczych szlaków, które na co dzień rozmywają się w zaułkach miasta. Kubek kawy, fajna muzyka w słuchawkach i dzień może zacząć się zdecydowanie lepiej!

Bike Cafe przez CK Zamek

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz