K U L T U R A

Ponad 100 tyś. dla Domu Autysty – Noriaki najdroższy!

Aukcja dla Domu w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu  Foto: materiały prasowe / Maciej Kaczyński / CK Zamek

Z wynikiem 111 tys. 50 zł zakończyła się dzisiejsza Aukcja dla Domu w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Najwyższą cenę osiągnęła praca Noriakiego, twórcy street-art z Poznania. Została sprzedana za 5500 zł. Noriaki od lat wspiera Fundację. Jego mural zdobi Dom Autysty na poznańskich Ogrodach.

Za duże kwoty zostały zlicytowane także prace: Jacka Sikory (4600 zł), Ewy Kuryluk (4200 zł), Katarzyny Prządo (3600 zł) i Pawła Świątka (3300 zł). Praca przekazana przez prof. Marka Jakuszewskiego „Nie możemy spać spokojnie”, zainspirowana wojną Rosji przeciw Ukrainie, była licytowana dla uchodźców z Ukrainy z autyzmem. Została sprzedana za 1600 zł.

Aukcja dla Domu jest organizowana co roku przez Fundację Dom Autysty. To jedna z największych charytatywnych aukcji sztuki w Polsce. Odbywa się równolegle na żywo oraz online. Cena wywoławcza wszystkich prac wynosiła 200 zł.

W tym roku w poznańskim Zamku licytowane były 102 prace, obrazy, grafiki, fotografie, rysunki oraz kolaże. Większość z nich przekazali artyści związani z Poznaniem, w tym tak uznani jak Anna Tyczyńska, Joanna Imielska, Grzegorz Myćka, Noriaki, Honza Zamojski, Szymon Szymankiewicz. Są także prace znanych artystów spoza Poznania: Ewy Kuryluk, Doroty Buczkowskiej czy Grzegorza Klimka. Jako pierwsza licytowana była praca Michała Kaczmarka, osoby z autyzmem, uczestnika warsztatów artystycznych w Domu Autysty.

Kuratorką Aukcji dla Domu jest Natalia Łojek. Licytację prowadził Maciej Narożny.

Aukcja dla Domu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania oraz Patronatem JM Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Maciej Kaczyński / CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz