Aglomeracja POZnań

“Polaku, nie bądź ponury. Rozwiń skrzydła! Dziób do góry!”

Akcja społeczna - "Orzeł Może"  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Polak – pesymista? Czy rzeczywiście tak jesteśmy kojarzeni i tak siebie postrzegamy? Trójka i “Gazeta Wyborcza” postanowiły rozprawiać się ze stereotypem Polaka-ponuraka. Dziś ruszyła wielka akcja społeczna “Orzeł może”, nad którą honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Często spotykam się z opiniami, że my Polacy nie uśmiechamy się i przejawiamy tendencje do przedstawiania wszystkiego w ciemnych barwach. Nie cieszymy się z tego, co mamy, bo zawsze myślimy o tym czego nie mamy, nie dostrzegamy pozytywnych aspektów naszego życia. Celem naszej akcji jest przekonanie Polaków, że nie warto być malkontentem, że optymistom żyje się łatwiej, że lżej jest znosić trudy. – mówi Magda Jethon, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Nad Maltą ze śmigłowców zrzuconych zostało 400.000 ulotek promujących akcję radiowej Trójki zatytułowaną Orzeł może. Na ulotkach zbieranych szybko przez poznaniaków były między innymi żartobliwe, patriotyczne wierszyki.

Mieszkańcy naszego miasta, którzy byli nad Maltą zbierali je przede wszystkim z wrodzonego poszanowania do porządku. Dodatkowym bodźcem do szybkiego uprzątnięcia tak dużej ilości ulotek mogły być upominki od radiowej Trójki. Ponieważ akcja ma promować optymizm za zebranie odpowiedniej ilości ulotek można było dostać różowe, optymistyczne okulary, ale były również parasole i słynne trójkowe kubki. Tym razem z limitowanej serii z dodrukowanym orłem.

Ulotki zrzucane były z dwóch śmigłowców Mi-2 w dwóch podejściach. Nie spodziewałem się też, że one tak ekspresowo znikną. Niektórzy łowili nawet z wody te, które tam wpadły. Jednak poznański porządek to jest to – relacjonował reporter Trójki Łukasz Karusta.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Grzeczni poznaniacy. Tacy dbający o porządek. Jak przyjadę do Waszego pięknego miasta, nie omieszkam sporo nabrudzić (jak te helikoptery), abyście się mogli wykazać. Wszak poznański porządek to jest to!