Sport

Podstawa to drużyna. Bieganie nad Rusałką

City Trail Bieganie Rusalka  Foto: Andrzej Olszanowski / mat. prasowe

W najbliższą sobotę, 3 lutego ścieżki nad poznańskim Jeziorem Rusałka ponownie wypełnią się biegaczami. Startuje czwarty bieg sezonu 2023/2024 w ramach przełajowego cyklu City Trail.

W grudniu najszybszymi na 5-kilometrowej trasie okazali się Łukasz Nowak oraz Paulina Stempniak – liderka klasyfikacji generalnej. W męskiej rywalizacji na prowadzeniu jest na ten moment Jakub Gorzelańczyk, ale ostateczne rozstrzygnięcia – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn – jeszcze przed nami.

Biegi City Trail są organizowane od września do marca. Na przestrzeni jesienno-zimowych miesięcy odbywa się pięć biegów – zawsze na tej samej, 5-kilometrowej trasie nad jeziorem Rusałka. Poza biegiem głównym, w ramach każdej imprezy organizowane są krótsze biegi dla dzieci i młodzieży. Klasyfikacja generalna jest tworzona na podstawie trzech najlepszych wyników. Warto mieć na uwadze, że poza Poznaniem cykl jest organizowany w dziewięciu innych miastach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Klasyfikacji indywidualnej biegu głównego towarzyszy rywalizacja drużynowa, w której biorą udział zgłoszone w pierwszej części sezonu 4-osobowe zespoły. W skali kraju takich drużyn jest blisko 200. W Poznaniu rywalizuje 25 teamów, a na prowadzeniu jest aktualnie pierwszy skład zespołu “Mistrzowski Trening”. Warto podkreślić, że niektóre zespoły liczą więcej niż cztery osoby – w takiej sytuacji każde kolejne cztery tworzą następne składy, w ramach tej samej drużyny. Tak jest m.in. w przypadku zespołu Fizjobiegacze, w którym jest aż 26 członków!

Nasza drużyna składa się z różnych osób. Są takie, które walczą o wynik – z biegu na bieg chcą urywać kolejne sekundy ze swoich rekordów trasy i wciąż zastanawiają się, co mogłyby poprawić, by te wyniki osiągnąć. Są osoby, dla których bieg jest sprawdzianem podczas jesienno-zimowego cyklu treningowego. Mamy też biegaczy, którzy po prostu lubią City Trail i nie wyobrażają sobie jesieni i zimy bez trailowej piątki. Niektóre osoby z naszego teamu pilnie sprawdzają klasyfikację drużynową, ale myślę, że dla zdecydowanej większości sama obecność drużyny jest motywacją, by pobiec. Bardzo podoba nam się to, w jakim terenie są organizowane (las, w większości naturalne, zróżnicowane podłoże i ukształtowanie terenu) – to najlepsze warunki treningowe dla biegaczy profesjonalnych, jak i amatorskich – mówi Ewelina Kowalik, kapitan drużyny Fizjobiegacze

Rejestracja do biegów odbywa się w panelu zapisów na stronie www.citytrail.pl – do środy, 31 stycznia włącznie. Po tym terminie dopisanie do listy startowej będzie możliwe w biurze zawodów – w dniu biegu.

Użyte w artykule zdjęcia: Andrzej Olszanowski / mat. prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz