POZnań

Plażojada – powstały nowe plaże i miejsca rekreacji

Plazojada - otwarcie 18.11 (1)  Foto: UMP

Plaże i nabrzeża trzech poznańskich jezior – Kierskiego, Strzeszyńskiego i Rusałki – zostały zrewitalizowane. W sobotę oddano do użytku m.in. nowe place zabaw i miejsca aktywności fizycznej, a także niezbędną dla plażowiczów, rowerzystów i pieszych infrastrukturę. To wszystko, za ok. 4,5 mln zł, powstało w ramach realizacji projektu “Plażojada – Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz”, wybranego przez mieszkańców miasta w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.

Na projekt swój głos oddało ponad 7,3 tys. osób. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwał zespół, w którego skład weszli miejscy urzędnicy oraz przedstawiciele rad osiedli. To mieszkańcy poszczególnych osiedli wspólnie wnioskowali o miejskie środki na rewitalizację istniejących plaż. Każda z nich otrzymała nową nazwę – Plaża Parkowa (Kiekrz), Plaża Smocza (Krzyżowniki-Smochowice), Plaża Malibu (Strzeszynek), Plaża Łabędzia (Kiekrz), Plaża Dzika (Rusałka).

Obszar, na którym planujemy inwestycje, jest jednym z najpiękniejszych obszarów miejskich w skali kraju i Europy. Ponad 1000 ha lasów, trzy jeziora, umiejscowienie w granicach Miasta czynią go unikatowym. Istotą projektu jest przywrócenie należnego mu miejsca w sferze rekreacyjno-turystyczno-wypoczynkowej Poznania – pisali wnioskodawcy w uzasadnieniu wniosku o dofinansowanie w ramach PBO.

W ostatnich miesiącach plaże przeszły metamorfozę. Pojawiły się nowe place zabaw dla dzieci i punkty aktywności fizycznej dla starszych – m.in. słupki do siatkówki i elementy do streetworkoutu. Postawiono stacje napraw rowerów, stojaki rowerowe, nowe ławki i kosze na śmieci. Wyremontowano stare i wybudowano nowe ścieżki.

Pomysł był świetny już na etapie projektu, dziś jest doskonale zrealizowany – podkreślił podczas otwarcia Plażojady Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, dodając, że ten skomplikowany i wielowątkowy projekt nie powstałby, gdyby nie połączenie pasji społecznikowskiej z kompetencją urzędniczą.

Jego realizacja kosztowała łącznie 4,5 mln zł. Do 1,9 mln zł, które pierwotnie były przewidziane w budżecie miasta na Plażojadę, 1,7 mln zł dołożył POSiR, a dodatkową kwotą 0,5 mln zł wsparła go Rada Miasta. Dofinansowanie projektu wybranego i realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego nie jest codziennością. Takie działanie może mieć miejsce tylko w wyjątkowych wypadkach – wyjaśnił Maciej Wudarski. Pozostała kwota, ponad 0,4 mln zł, pochodziła ze środków przyznanych na inny projekt PBO (Cyklo – Stop), który realizowany był w ramach Plażojady.

Społecznicy, którzy zainicjowali realizację projektu Plażojada, już myślą o jego kontynuacji.

Źródło: biuro prasowe UMP

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz