POZnań

102 tysiące złotych za 106 prac!

Dom Autysty - charytatywna aukcja (1)  Foto: materiały prasowe

102.000 zł – takim wynikiem zakończyła się sobotnia Aukcja dla Domu. Najdrożej został sprzedana praca Wilhelma Sasnala – poszła za okrągłe 10.000 zł.

Sztuka robi dobry klimat – tak zachęcał do licytowana prof. Marek Januszewski, prorektor Uniwersytetu Artystycznego. Większość ze 106 prac podczas aukcji została przekazana przez artystów związanych z Poznaniem i poznańską uczelnią artystyczną.

Wysokie ceny osiągnęły także prace Doroty Buczkowskiej (6.000 zł), Honzy Zamojskiego (3.800 zł), i Piotra C. Kowalskiego (4.000 tys. zł). Ta ostatnia praca, dedykowana ministrowi Szyszce, przedstawia ręczną piłę z szyszkami w miejscu uchwytów. Designerski fotel projektu Marka Owsiana został sprzedany za 2.200 zł.

Fundacja Dom Autsysty planuje wybudować placówkę dla niesamodzielnych osób z autyzmem, dla których obecnie po ukończeniu edukacji nie ma w Poznaniu żadnej oferty. Będą się tam odbywać zajęcia dzienne dla osób z autyzmem, które zakończyły naukę. Planuje się tam także organizować kilkudniowe pobyty w mieszkaniach treningowych dla osób z autyzmem – pod opieką terapeutów.

Jednym z celów takich pobytów jest nauka samodzielności i przyzwyczajanie do mieszkania bez rodziców, drugim – danie rodzinom osób niepełnosprawnych możliwości odpoczynku i nabrania sił.

Docelowo placówka ma stać się domem dla jedenastki najstarszych uczniów szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Zbigniewa Tylewicza. Rodzice dzieci z tej szkoły założyli Fundację Dom Autysty.

W kwietniu 2017 r. Rada Miasta jednogłośnie zgodziła się na przekazanie Fundacji z 99-procentową bonifikatą w użytkowanie wieczyste gruntu pod budowę placówki. Działka znajduje się w rejonie ul. Szamarzewskiego i sąsiaduje z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym.

Inicjatywa Fundacji Dom Autysty może liczyć na wsparcie władz miasta – powiedział podczas otwarcia aukcji prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Fundacja stara się obecnie o dofinansowanie unijne na budowę placówki i równocześnie zbiera środki na wkład własny. Do tej pory Pieniądze były zbierane na aukcjach, balach charytatywnych. Została wydana także książka z opowiadaniami kryminalnymi, podarowanymi przez pisarzy.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, Maciej Kaczynski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz