K U L T U R A

Pierwsza wystawa w czasach pandemii

Przestrzeń ruchu (1)  Foto: UAP

Niestety bez wernisażu, ale można przyjść osobiście do galerii i „na żywo” zobaczyć pierwszą otwartą wystawę w czasach pandemii. W galerii miejskiej Duża Scena Uniwersytet Artystycznego przy ulicy Wodnej w Poznaniu otwarto wystawę „Obszary Sztuki”, gdzie prezentowane są prace kilkudziesięciu artystów. Ciekawostką jest to, że jedną z prac autor Łukasza Wyśmierski namalował na ścianie wewnątrz galerii na kilkanaście godzin przed otwarciem wystawy. Jest to reprodukcja jego obrazu zatytułowanego „Przestrzeń Ruchu”.

„Obszary Sztuki” to wystawa prezentująca dorobek artystyczny kilkudziesięciu artystów z Poznania i kraju. Jest wstawą towarzysząca 39. edycji konkursu im. Marii Dokowicz, który miał miejsce jesienią 2019 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wystawa podejmuje temat, który dotyczy granicy między komunikacją wizualną, kulturą masową, kulturą popularną a sztuką. Prezentowane prace odpowiadają na pytanie, jaka jest rola sztuki a jaka jest rola pewnych działań artystycznych, które wpisują się bezpośrednio w kulturę popularną.

Jedna z prac „Przestrzeń ruchu”, którego autorem jest Łukasz Wyśmierski, powstała w galerii Duża Scena UAP na kilkanaście godzin przed otwarciem wystawy. Jest reprodukcją obrazu o tym samym tytule, który w 2016 roku został sprzedany na aukcji w największym i najstarszym domu aukcyjny w Polsce DESA Unicum w Warszawie.

Wykonanie takie samej pracy na płótnie a na ścianie w galerii różni się tym, że w studio można wyjść z płótnem zobaczyć pod światło czy nie ma jakiegoś zacieku, czy kolor dobrze kryje itd. a w galerii mamy sztuczne światło. Pracuje się na ścianie na innej wysokości – w tym przypadku pracowałem na drabinie – jest inna perspektywa – mówi Łukasz Wyśmierski autor pracy „Przestrzeń ruchu”.

Wystawę „Obszary Sztuki” można oglądać w Galerii Duża Scena UAP przy ulicy Wodnej w Poznaniu w godzinach otwarcia galerii do 30 czerwca 2020r. Obowiązuje reżim sanitarny. W galerii jednocześnie nie mogą przebywać więcej niż 4 osoby. Każda z osób odwiedzających wystawę powinna mieć zasłonięte usta i nos.

Użyte w artykule zdjęcia: UAP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz