K U L T U R A

W domu (doświadczenia z izolacji)

HBO Europe_W domu Andrzej Dragan  Foto:

Pandemia koronoawirusa przewartościowała wiele spraw. Nikt się jej nie spodziewał, nikt też nie przypuszczał że wirus może tak zmienić nasze codzienne życie. Różnie reagujemy na konieczność zamknięcia w domach. Jak wygląda nasze życie w izolacji? Na to pytanie próbują odpowiedzieć twórcy 14 filmowych opowieści, które składają się na nowy polski filmowy projekt HBO Europe zatytułowany W domu.

Zaproszeni do projektu twórcy pracują nad swoimi filmami już od trzech tygodni, próbując na gorąco uchwycić wyjątkowość momentu, w jakim znalazła się ludzkość. W efekcie powstanie antologia 14 filmów, stworzonych w ramach artystycznego manifestu.

Filmy muszą dziać się tu i teraz, w czasie pandemii. Nie mogą trwać dłużej niż 10 minut. Wszystkie muszą uwzględniać wprowadzone na czas pandemii restrykcje, a artyści muszą przygotować filmy samodzielnie w czasie 4 tygodni, mając pełną dowolność w kwestii formy i gatunku.

Dla każdego z nas sytuacja wywołana przez epidemię koronawirusa jest jak wezwanie do tablicy. Nie wiemy, jak odpowiedzieć na to, czego doświadczamy, nie potrafimy tego ocenić inaczej niż przez pryzmat chwilowych emocji, które zmieniają się w trakcie.

Dlatego poprosiliśmy o próbę takiego zapisu tu i teraz wspaniałych, twórczych ludzi, wychodząc z założenia, że to artyści konstytuują w zbiorowej pamięci obrazy wydarzeń i dzięki nim i ich świadectwom po czasie my odbiorcy, możemy się do odnieść, skonfrontować własne wspomnienia i przeżycia – wyjaśnia Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska – kiedy ludzkość tkwi w zamknięciu, sztuka nie zna granic i ograniczeń.

Dodaje, że W domu jest w założeniu projektem tworzonym w artystycznej wolności, twórczym opisem sytuacji ograniczenia swobody jednostek i ma nadzieję, że będzie też stymulującą, poruszającą opowieścią o zmaganiu się człowieka ze stanem tranzycji, przejścia od świata, którego struktury znaliśmy, do świata, w którym będziemy musieli je zweryfikować.

Każdy z powstałych w ramach projektu filmów opowie mocną, osobistą historię opartą na wspólnym doświadczeniu – mówi Antony Root, EVP Programming and Production, HBO Europe – Polska jest drugim po Hiszpanii krajem, w którym HBO Europe zaprosiło twórców do wspólnej pracy nad antologią filmowych historii poświęconych czasom pandemii.

W polskim projekcie biorą udział Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska / Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka / Sung Rae Cho i Xawery Żuławski.

Efekty ich pracy będziemy mogli obejrzeć już za kilka tygodni w HBO i HBO GO.

 

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz