K U L T U R A

Pawilon. Krótkie spięcia!

Pawilon Gazownia  Foto: T. Dworek

Ciekawie zapowiadają się listopadowe wydarzenia w Pawilon. W kulturalnej placówce w Parku Stare Koryto zobaczyć będziemy mogli m.in. spektakl „Globalna wojna domowa” Pawła Wodzińskiego, feministyczne sztuki wizualne D’EST z Europy Środkowo-Wschodniej, eksperymentalną muzykę z LASu czy alternatywne kino z kontrowersyjnymi tematami społecznymi „Krótkie spięcia” Andrzeja Marca.

Teatralnym punktem programu będzie najnowszy spektakl Pawła Wodzińskiego „Globalna wojna domowa”.

Prezentowany wcześniej w ramach rezydencji Biennale Warszawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie opowiada o świecie barbarzyńskim z każdej strony, odpowiedzią na barbarzyństwo neoliberalnego świata staje się równie barbarzyński kontrprojekt narodowo-konserwatywny, cynicznie wykorzystywany przez populistów. Okazuje się, że trwa globalna wojna domowa ludzkości, przed którą trudno szukać schronienia.

Okazją do refleksji nad światem po 1989 roku będzie prezentacja platformy online D’EST promującej feministyczne prace wideo z Europy Środkowo-Wschodniej.

“We are family” to przedostatni rozdział sztuk wizualnych wybranych przez serbskie kuratorki Jelenę Vesić i Natašę Ilić. Filmy, podzielone na sześć rozdziałów, prezentowane są w różnych europejskich instytucjach, od Berlina, przez Poznań do Moskwy.

Filmowy filar Pawilonu, czyli cykl Andrzeja Marca „Krótkie spięcia” konfrontuje ze sobą kino alternatywne z kontrowersyjnymi tematami z zakresu nauk społecznych.

Listopad zatem zapowiada się  w klimacie feministycznym. Najpierw zobaczymy „Siostrzeństwo” Irene Lusztig (6.11), w którym reżyserka wyciąga listy z amerykańskiego czasopisma z lat 70. i wkłada w usta współczesnych Amerykanek. Nastolatki z Instagrama staną się bohaterkami filmu Anniki Berg „Team Hurricane” (20.11). Po projekcjach rozmowa Andrzeja Marca na tematy społeczne poruszane w filmach ze specjalistami.

Muzyczna propozycja Lasu to różnorodne dźwięki z pogranicza ambientu, free jazzu, punk rocka i noisu.

Pierwszego listopada zagra Kollaps, Thisquietarmy, Mikael Tobias, po koncertach całonocny rytuał poświecony pamięci zmarłych i żywych przenosi się do klubu Kisielice. Wyjątkową sytuacją będzie występ 22 listopada wirtuoza perkusji i sztuk wizualnych, nowojorskiego artysty Eliego Keszlera oraz Rashada Beckera, inżyniera dźwięku i kompozytora muzyki elektroakustycznej.

Estrada Poznańska na listopad przygotowała kilka koncertów.

Już 8 listopada songwriter Leski z płytą „Miłość. Strona B.”, dzień później połączenie jazzu, elektroniki i hip-hopu – Bibobit. W ramach Jazz Ring Festival 30 listopada – StarkLinnemann Quartet z albumem „Transcending Chopin Volume II & III”, gdzie słychać bepop, i Coltrane’a, i afrykańskie rytmy, i wiele innych tropów.

W ramach Pawilonu Otwartego spotkania kuglarskie oraz Targi Różności z bezpłatną wymianą rzeczy.

Po znakomicie przyjętych październikowych warsztatach z voguingu z póz modelek i modeli z magazynu Vogue, Magdalena Marcinkowska z House of Army zaprasza na zajęcia 10 i 24 listopada. Obowiązują bezpłatne zapisy.

Pod koniec listopada w Pawilonie odbędzie się  Kongres Rysowników, czyli finałowe warsztaty projektu 5 zmysłów – wizualnych wypowiedzi osób z niepełnosprawnościami wokół tematyki wolności. Na finał zostanie odtworzona akcja artystyczna Pawła Althamera.

Całość programu dostępna na www.pawilon.org.

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz