K U L T U R A

Rozpoczął się Festiwal słowa w piosence Frazy

Frazy Festiwal słowa w piosence  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Czwartą edycję Festiwalu słowa w piosence Frazy zainaugurował spektakl “Z piekła do piekła” w wykonaniu Teatru Polskiego ze Szczecina. To pierwszy pokaz tego tytułu poza siedzibą teatru.

Z piekła do piekła to spektakl poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów. W przedstawieniu szczecińskiego Teatru Polskiego piosenki układają się w swoisty notatnik – czasami dziennik, czasami pamiętnik – opisujący losy ludzi, którzy urodzili się w kraju nad Wisłą. Bowiem o Polsce i Polakach jest to opowieść. Trochę w niej historii, trochę współczesności. Momentami jest metaforyczna, momentami – boleśnie dosłowna. Słodka i gorzka zarazem.

W spektaklu usłyszeliśmy trzydzieści utworów, z którymi zmierzyli się nie tylko Aktorzy szczecińskiej sceny, ale i zaproszeni goście: Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski. Artystom towarzyszył zespół muzyczny. Całość przekazu dopełniały zdjęcia wyświetlane na ekranie, które współgrały z prezentowanym repertuarem.

A już dziś w ramach festiwalu przesłuchania finalistów Ogólnopolskiego konkursu piosenki Autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego w Auli Artis od godziny 12:00. Wieczorem po obradach jury, Koncert laureatów Ogólnopolskiego konkursu piosenki Autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego oraz Zespółu Reprezentacyjnego, w auli Artis o godzinie 19:00.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz