Lifestyle

Panele słoneczne z IKEI – ile to kosztuje?

IKEA wprowadziła do swoich sklepów panele słoneczne. Spółka szacuje, że w ciągu 25 lat użytkowania instalacji rachunki za prąd można obniżyć w sumie z 61.000 nawet do 24.000 zł.

„Energia słoneczna dla domu” to rozwiązanie na rzecz bardziej ekologicznego i oszczędnego stylu życia. Przedmiotem programu jest wytwarzanie czystej energii poprzez instalacje fotowoltaiczne. Jest on skierowany przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych i gospodarstw domowych, które są zainteresowane oszczędnościami i ekologią – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Właścicieli domu interesuje przede wszystkim cena.

W Polsce mamy rocznie średnio 1.600 godzin słonecznych, z których bez przeszkód można czerpać energię. Ponadto rosnąca popularność fotowoltaiki na świecie sprawiła, że ceny tej technologii znacząco spadły, dzięki czemu jest to rozwiązanie, na które może sobie pozwolić znacznie więcej osób niż np. 5 lat temu. W Polsce ceny całej instalacji dla średniej wielkości domu ze skośnym dachem wynoszą od 20-30.000 zł.

Panele słonecze IKEA - kalkulacje

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu przekształca promienie słoneczne w prąd, który zasila sprzęty gospodarstwa domowego. Jego nadwyżka jest automatycznie przekazywana do sieci (można ją odebrać w stosunku 1:0,8 kWh w ciągu roku). W ten sposób konsument staje się prosumentem, który jednocześnie zużywa i produkuje czystą, ekologiczną energię. Gospodarstwo domowe może dzięki temu zaoszczędzić na wysokości rachunków za prąd.

W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które umożliwiają tylko podgrzanie wody, fotowoltaika jest bardziej wszechstronna w zastosowaniu.

Instalacja ta składa się z kilku podstawowych elementów. Są to moduły fotowoltaiczne, które tworzą panel umieszczany najczęściej na dachu, falownik, system okablowania oraz system do montażu. Instalacja przetwarza promieniowanie słoneczne, a dokładniej fotony, które są zawarte w promieniach słonecznych, w energię elektryczną – wyjaśnia Karol Gobczyński, menadżer ds. klimatu i energii w IKEA Group.

Ikea oferuje kompleksową usługę: od doradztwa, przez opracowanie projektu i kosztorys, po montaż i wsparcie w podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci. Ponieważ instalacja fotowoltaiczna ze względów bezpieczeństwa jest obwarowana różnymi wymogami prawnymi i technicznymi, nie ma możliwości zamontowania jej samodzielnie.

Panele słonecze IKEA

Potencjał energetyczny w Polsce to około 1.000 kWh, które możemy pozyskać z 1 m². Możemy oszacować, że bez tej inwestycji na przestrzeni 25 lat gospodarstwo domowe zapłaci za energię 61.000 zł. Natomiast jeżeli zainwestuje w wytwarzanie energii ze słońca, ta kwota wyniesie 24.000 zł. To duża różnica – mówi Karol Gobczyński.

Szwedzka sieć podkreśla, że prawidłowo zainstalowane panele fotowoltaiczne są w praktyce bezobsługowe.

W lutym ubiegłego roku Grupa IKEA w Polsce osiągnęła „niezależność energetyczną”, co oznacza, że sama produkuje tyle energii, ile zużywają wszystkie jej biura, sklepy, centra handlowe i dystrybucyjne na terenie kraju. Poza siecią sklepów meblowych do szwedzkiej grupy należy w Polsce 6 farm wiatrowych, a w niektórych jej sklepach zainstalowane zostały pompy geotermalne i kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Globalną niezależność energetyczną firma chce osiągnąć do 2020 roku. Zapobieganie zmianom klimatu oraz promowanie odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej jest filarem strategii całej szwedzkiej grupy.

Panele słonecze IKEA

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe IKEA

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz