Aglomeracja

Oszustwo na… nowe pomysły bandytów

telefon w samochodzie  Foto: sxc

Bandyci cały czas próbują oszukiwać starsze osoby. Mechanizmy są wciąż podobne, choć pojawiają się nowe pomysły. Tylko w tym tygodniu poznańscy policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń dotyczących prób oszustwa metodą na „policjanta”.

Na szczęście starsze osoby, z którymi kontaktują się przestępcy coraz częściej nie dają się oszukać – podkreślają poznańscy policjanci – dzięki naszym akcjom prewencyjnym i nagłośnieniu metod działania w mediach, coraz więcej starszych osób wie jak należy postąpić.

Najbardziej znane jest oszustwo “na wnuczka”, ale oszuści podają się za policjantów, czy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, pracowników administracji, uzdrowiciela… Ta lista z pewnością będzie coraz dłuższa. Mechanizm jest jednak w każdym przypadku bardzo podobny.

Oszuści najpierw dzwonią podając się za członka rodziny na przykład wnuczka, czy kuzynkę. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy tłumacząc to różnymi okolicznościami. Manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji od starszej osoby. Chwilę po zakończeniu takiej rozmowy do ofiary dzwoni kolejny oszust przedstawiając się jako policjant.

Bandyta bardzo często informuje rozmówcę, że jest potencjalną ofiarą oszustwa i że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega równocześnie by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. Oszust podający się za policjanta podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Niestety po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary.

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów – apelują policjanci – niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi, bo w ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu.

Jeśli ktoś dzwoni podając się za szkieła i prosi o przekazanie bejmów możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem. Najlepiej w takiej sytuacji jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją dzwoniąc pod numerem 997.

 Policjanci ostrzegają seniorów

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz