Aglomeracja

Noc Naukowców – to już dzisiaj!

Noc Naukowców na Politechnice Poznańskiej   Foto: Dział Informacji i Promocji PP

Noc naukowców organizowana jest w Poznaniu już po raz dziewiąty. Jak zawsze poznańskie uczelnie przygotowały bogaty i niezwykle atrakcyjny program. Coś ciekawego znajdzie każdy i to bez względu na wiek.

Na pokazy, wykłady, wystawy czy warsztaty zapraszają dzisiaj Politechnika Poznańska, UAM, Uniwersytet Przyrodniczy, AWF, Uniwersytet Ekonomiczny i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Najlepsi odkrywcy, uczeni, badacze i wynalazcy z Politechniki Poznańskiej zaproszą do swoich laboratoriów i pracowni, byście na własne oczy mogli się przekonać jak fascynującą mają pracę – zachęca Jolanta Szajbe z tej Uczelni – zaproszą Was do wspólnych eksperymentów i sprawią, że tej nocy staniecie się jak oni – badacze dokonujący fascynujących naukowych odkryć.

Każdego roku przebojem na Politechnice są pokazy przygotowane przez fizyków. Zapewne będzie tak również i tym razem. Tegoroczny pokaz zatytułowany został Fizyka Wind Show czy bardziej swojsko Wietrzna Fizyka.

W tym roku zajmiemy się dynamiką gazów i przedstawimy naukowe i rozrywkowe zjawiska związane z powietrzem w ruchu i ruchem w powietrzu – zapowiadają fizycy – wywołamy wiatr z butelki, stworzymy zakręcone pierścienie i poznamy sekrety żeglarzy oraz… piłkarzy.

Odbędą się 4 takie pokazy w Auli Magna Politechniki, które za każdym razem będzie mogło podziwiać ponad 600 osób.

Warto będzie również zobaczyć to, co przygotowała ekipa szalonych chemików, którzy podczas pokazu Chemia Open Air zaprowadzą chętnych do magicznej krainy wulkanów i lodu. W Laboratorium Zimna zobaczycie jak w kilka sekund można zamrozić wodę, przekonacie się także, że politechniczne roboty mają wiele wspólnego z najnowocześniejszymi operacjami medycznymi.

Będziecie także mili okazję poznać drużynę studentów, która zbudowała bolid wyścigowy, sprawdzić czy macie siłę wykopu jak Ronaldo, zbudujecie model robota z wykorzystaniem platformy ARDUINO, zwiedzicie wirtualną fabrykę deskorolek…

To oczywiście tylko niewielki procent atrakcji, które czekają na naszych gości podczas Nocy Naukowców – zaznacza Jolanta Szajbe – będzie jeszcze rysowanie komiksów, programowanie robotów, tworzenie konstrukcji z klocków Lego, konstruowanie baterii, budowanie samochodów i wiele, wiele innych atrakcji, które przygotowali nasi naukowcy i studenci.

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stają się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogą wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać naukowe eksperymenty.

Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań, a wszystko to w atmosferze zabawy.

Zapraszamy zarówno całe rodziny, jak i grupy szkolne, to impreza bez ograniczeń wiekowych- podkreśla Jolanta Szajbe – z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrasta, w 2014 roku. poznańskie uczelnie odwiedziło około 50.000 osób, z czego blisko 30.000 odwiedziło Politechnikę Poznańską.

Tegoroczna Noc naukowców zostanie zainaugurowana na Politechnice o godzinie 16:30. Po uroczystym otwarciu rozpocznie się  pokaz Fizyka Wind Show.

Pełen, bogaty program poznańskiej Nocy Naukowców 2015 możesz pobrać lub otworzyć klikając tutaj.

Noc Naukowców 2011 - Politechnika Poznańska - Chemia Open Air

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz