POZnań

Oszuści udają pracowników wodociągów

kran  Foto: sxc

Już kilkanaście starszych mieszkańców Poznania okradli oszuści udający pracowników miejskich wodociągów. Łupem złodziei padły pieniądze trzymane w domach, ale również dokumenty i biżuteria. 

Sposób działania oszustów jest za każdym razem bardzo podobny. Mężczyzna, podając się za pracownika wodociągów kontaktuje się osobiście ze starszą osobą i informuje ją o awarii rur i zanieczyszczeniu wody w kranach.

Pod pozorem kontroli wchodzi do mieszkania, razem z właścicielem idą do łazienki i kuchni – informuje Piotr Garstka z wielkopolskiej policji – tam wspólnie sprawdzają rury znajdujące się w domu, a niekiedy oszust prosi o nalanie całej wanny wody i uważną obserwację, czy woda nie jest zabrudzona.

Gdy domownicy są zajęci kontrolą wody i rurociągów, do mieszkania wchodzi drugi z oszustów i przeszukuje mieszkanie szukając wartościowych rzeczy. Do mieszkania wchodzi bez problemu, ponieważ drzwi zawsze są otwarte po wejściu pierwszego z oszustów. Jak informują poznańscy policjanci takich zdarzeń do tej pory było już kilkanaście na Wildze i Grunwaldzie.

Mężczyzna, który podaje się za pracownika wodociągów może mieć około 30-40 lat, niekiedy ubrany jest w żółtą kamizelkę odblaskową.

Zwracamy się z apelem, szczególnie do osób starszych, aby nie wpuszczać obcych osób do swoich mieszkań i domów – podkreśla Piotr Garstka – jeśli mamy wątpliwości co do zamiarów odwiedzającej nas osoby, poinformujemy o tym Policję, bądź instytucję na którą powołuje się nieznajomy i sprawdźmy jej tożsamość nie wpuszczając jej do środka mieszkania.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz