Ławica

Oślepiał pilotów – został już złapany

Oślepianie pilotów laserem  Foto: FAA

Oślepianie pilotów laserem Foto: FAAO oślepianiu laserem pilotów podchodzących do lądowania na Ławicy samolotów pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Dowcipniś został bardzo szybko namierzony.

O całej sprawie, do której doszło w czwartek (10.07) pisaliśmy tutaj. Incydent dotyczył pilotów dużego samolotu pasażerskiego z Turcji oraz mniejszego samolotu z Włoch. Zgłosili oni wieży kontroli, że ktoś z ziemi oślepia ich wiązką lasera. Na szczęście oba samoloty wylądowały bezpiecznie. Natychmiast zareagowali poinformowani o zdarzeniu funkcjonariusze Straży Granicznej.

Z relacji pilotów wynikało, że wiązka lasera kierowana była z sąsiadujących z lotniskiem ogródków działkowych – relacjonuje sierż.sztab. Dawid Marciniak z wielkopolskiej Policji – w ciągu kilkunastu minut zatrzymali 16-latka, mieszkańca Poznania, a następnie przekazali go Policji.

Jak podkreślają policjanci “wyczyn” nastolatka “wypełnia znamiona przestępstwa określonego w art. 174 kk, a więc sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy, za co grozi do 8 lat więzienia. Teraz nastolatek stanie przed Sądem Rodzinnym.

Ta historia zakończyła się szczęśliwie, nikomu nic się nie stało, samoloty bezpiecznie wylądowały – dodaje  sierż.sztab. Dawid Marciniak – nietrudno jednak sobie wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby wiązka lasera trafiła pilota w oko i oślepiłaby go.

Podkreśla również, że ważne jest, aby szczególnie w okresie letnim rodzice interesowali się tym, co robią ich pociechy. Nieprzemyślane zachowania mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz