BizNews

Order dla szefa Biedronki

Sklep Biedronka  Foto: mat. prasowe

Pedro Pereira da Silva, dyrektor operacyjny Grupy Jeronimo Martins, zostanie dzisiaj odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Informacja ta wzbudza wiele kontrowersji.

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej V klasy został przyznany przez Prezydenta RP dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins w Polsce panu Pedro Pereira da Silvie za wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią – poinformował Marcin Wojciechowski z MSZ.

Jeronimo Martins Polska to spółka, która swoją siedzibę ma w naszej metropolii, w Kostrzynie. Firma jest właścicielem sieci drogerii Hebe, aptek Na Zdrowie i Biedronki. To największa sieć sklepów detalicznych w Polsce. Posiada ponad 2.600 sklepów w ponad 800 miejscowościach. Jeronimo Martins Polska zatrudnia ponad 55.000 osób. To z pewnością jeden z największych pracodawców w naszym kraju.

Pedro Pereira da SilvaPedro Pereira da Silva, jest także przewodniczącym Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej, której celem jest promowanie stosunków gospodarczych i przemysłowych między Polską a Portugalią.

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznał dyrektorowi Jeronimo Martins Polska Prezydent Bronisław Komorowski. W jego imieniu odznaczenie wręczy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. Uroczystość odbędzie się dzisiaj po południu w Warszawie.

W tej chwili nie znamy jeszcze uzasadnienia tej decyzji. Jest tylko krótka informacja o miejscu i terminie wręczenia tego odznaczenia.

Odznaczenie to nadawane jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.

Informacja spotkała się z wieloma krytycznymi opiniami. Przede wszystkim podkreśla się w nich, że sieć sklepów Biedronka jest jednym z najpoważniejszych konkurentów dla małych sklepów. Głośno swego czasu było również o konflikcie pracowników z pracodawcą w sieci tych sklepów.

AKTUALIZACJA (9:45): Planowane na dziś wręczenie przyznanego przez Prezydenta RP odznaczenia dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins jest przesunięte na inny termin w związku ze zmianą w kalendarzu ministra spraw zagranicznych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz