Winiary

Odnowiono zabytkowe kapliczki

Odrestaurowano zabytkowe kapliczki  Foto: Rada Osiedla Winiary

Zabytkowe kapliczki na poznańskich Winiarach zostały odrestaurowane. Dodatkowo obok każdej z nich znalazły się tabliczki z ich opisami i historią. Koszt prac konserwatorskich to niemal 40.000 złotych.

Udało się przywrócić dawny blask czterem zabytkowym kapliczkom. Najstarsza z nich, pod wezwaniem św. Wawrzyńca, pochodzi 1833 roku. O ich renowację zabiegali radni Rady Osiedla Winiary, a prace wykonywane były pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W najgorszym stanie była kapliczka pod wezwaniem Chrystusa Frasobliwego, która znajduje się przy ul. Piątkowskiej. Prace konserwatorskie uchroniły ją przed częściowym zawaleniem.

Pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków opracowano również krótką historię każdej kapliczki i umieszczono je na tabliczkach umieszczonych z boku kapliczek. Dzięki temu możemy dowiedzieć się która z nich jest najstarsza, czy najwyższa, z której kapliczki skradzioną figurkę złodzieje oddali do Muzeum Etnograficznego, a która kapliczka była przestawiana.

Te i wiele innych ciekawostek z życia Bambrów można dowiedzieć się spacerując po Winiarach – informuje Przemysław Piwecki – w ocenie nauczycieli ze szkoły podstawowej nr 27, po zamontowaniu tablic informacyjnych można w przystępnej formie przeprowadzić lekcję historii w plenerze.

Odrestaurowanie zabytkowych kapliczek to tylko część planów radnych osiedlowych, które związane są z ocaleniem od zapomnienia miejsc czy obiektów świadczących o historii Winiar i ich mieszkańców.

Użyte w artykule zdjęcia: Rada Osiedla Winiary

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz