K U L T U R A

O Jezuitach i współczesnych elitach

Swietoslawska Fara  Foto: wikipedia

O Jezuitach i elitach I Rzeczypospolitej mówił prof. Robert Maryks z Uniwersytetu w Nowym Jorku podczas spotkania zorganizowanego w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Choć nie rozpoczął się jeszcze rok akademicki to prelekcja zgromadziła kilkudziesięciu słuchaczy i dyskutantów.

Sam wykład dotyczył literatury antyjezuickiej w I Rzeczypospolitej, ale dyskusja rozszerzyła się o proces kształtowania elit w szlacheckiej Polsce. Skąd pochodzili ówcześni medycy, pisarze, prawnicy, architekci, rzemieślnicy, kupcy, czy możliwa była kariera nie tylko poza swoim stanem ale przeciw dogmatom kościoła katolickiego – to tylko kilka z pytań.

Mówiąc o historii patrzymy na teraźniejszość i pozornie niszowy temat literatury antyjezuickiej może nam pomóc zrozumieć proces powstawania klasy średniej we współczesnej Polsce. Warto prześledzić – jak dziś to nazywany karierę szlacheckiego aparatu zarządczego strukturami państwa i gospodarki – mówi prof. Maryks.

Wykład był jednym z elementów nowego otwarcia Instytutu Filologii Klasycznej, który stawia na poszerzanie grona wykładowców o profesorów z zagranicznych renomowanych uniwersytetów.

Antyk i Łacina mogą łączyć tworząc wrażliwość na współczesne problemy. A proponowane kierunki pozwalają naszym absolwentom na poznanie ważnych procesów społecznych i w przyszłości pozyskanie kompetencji przydatnych w zarządzaniu i biznesie – mówi prof. Piotr Urbański, zastępca dyrektora Instytutu.

Prof. Robert Meryks to polski historyk, pracujący od kilkudziesięciu lat na zagranicznych uniwersytetach, obecnie w New York University .Członek American History Association, XVI Century Society and Conference, Renaissance Society of America.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz