POZnań

Nowe parkomaty od 1 lipca

Strefa Platnego Parkowania  Foto: materiały prasowe / ZDM

Począwszy od lipca tego roku, w Poznaniu zostało uruchomionych 200 nowych parkomatów, które umożliwiają płacenie kartą i Blikiem, a także otrzymywanie elektronicznych biletów parkingowych. Nowe urządzenia zostały ustawione w różnych częściach miasta, takich jak Stare Miasto, Ostrowie Tumskim, Zagórze, Śródka, Piotrowie, Berdychowie i św. Rocha. Proces usuwania starych parkomatów rozpocznie się 1 lipca i potrwa od dwóch do trzech tygodni, aby kierowcy mieli czas się przyzwyczaić do nowego systemu.

Nowe parkomaty zostały wyposażone w duży ekran dotykowy, który ułatwia wszystkie operacje. Kierowcy będą mieli możliwość płacenia kartą i Blikiem, chociaż tylko w wybranych urządzeniach będzie można jeszcze korzystać z gotówki. Dane pokazują, że około 70% kierowców w Poznaniu wybiera płatności bezgotówkowe za pomocą aplikacji mobilnych. Dlatego tylko 40 z 200 nowych parkomatów będzie akceptować płatności gotówką.

Parkomaty z płatnościami gotówkowymi zostały zainstalowane w miejscach o dużej rotacji pojazdów i liczbie przyjezdnych, takich jak przy szpitalu, sądach czy urzędzie miasta. Kolejną zmianą jest konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu przy płaceniu za postój, co umożliwia kontrolerom ZDM sprawdzanie płatności bez konieczności wydawania biletu parkingowego. Istnieje również możliwość otrzymania biletu w formie elektronicznej, jeśli kierowca poda swojego adresu e-mail. Możliwość drukowania biletów będzie dostępna tylko w parkomatach gotówkowych.

Nowe parkomaty oferują także funkcję start-stop, która umożliwia zapłatę za rzeczywisty czas parkowania, podobnie jak w aplikacji mobilnej. Wystarczy użyć karty płatniczej, którą parkomat zapamięta i połączy z numerem rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu można zakończyć naliczanie opłaty za postój po powrocie do parkomatu.

Większość nowych parkomatów została zamontowana w nowych lokalizacjach w pobliżu dotychczasowych. Tylko kilka z nich jest umieszczonych dokładnie w miejscu starych urządzeń, aby uniknąć dodatkowych prac związanych z naprawą nawierzchni chodników.

Wprowadzenie nowych parkomatów ma na celu ułatwienie i usprawnienie procesu płatności za parkowanie, zgodnie z trendem wzrostu płatności bezgotówkowych. Kierowcy mają teraz dostęp do nowoczesnych urządzeń, które umożliwiają różnorodne formy płatności i zapewniają wygodę oraz oszczędność kosztów.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz