POZnań

Zwierzęta ze schroniska czekają na kochających ludzi

51. urodziny schroniska w Poznaniu (30.05.2015)  Foto: © Karolina Kiraga

W Schronisku dla Zwierząt w Poznaniu obecnie znajduje się 141 psów, 308 kotów, 7 królików i 3 papugi. Każde z tych zwierząt ma swoją historię, często smutną. Niektóre zostały znalezione na ulicach, inne porzucone przez właścicieli. Wszystkie czekają na adopcję, która pozwoli im na nowe życie. Schronisko szuka kochających ludzi, którzy zechcą adoptować psy i koty.

Proces adopcji zwierzęcia ze schroniska nie jest skomplikowany, ale wymaga spełnienia odpowiednich warunków i wypełnienia formalności. Przy adopcji należy pomyśleć o tym, że to poważna decyzja, która powinna być podjęta rozważnie. Zwierzęta nie są dobrym pomysłem jako nieprzemyślany prezent dla dziecka. Istnieje pięć prostych kroków, które należy podjąć, aby zagarnąć zwierzaka.

Pierwszym krokiem jest wypełnienie ankiety przedadopcyjnej i przesłanie jej na adres e-mail schroniska lub uzupełnienie jej osobiście. W ankiecie należy podać jakiego zwierzęcia się poszukuje, czy w domu są dzieci, czy ktoś z domowników ma alergie, jakie warunki można zapewnić pupilowi oraz jak poradzi sobie z ewentualnymi problemami.

Po zapoznaniu się z ankietą, pracownik biura nawiąże kontakt telefoniczny z osobą zainteresowaną adopcją, aby przeprowadzić rozmowę przedadopcyjną. Będzie pytał o szczegóły zawarte w ankiecie, warunki mieszkaniowe, doświadczenie, liczbę osób i zwierząt w domu, itp. Następnie umówi termin spotkania w schronisku.

Podczas wizyty w schronisku można pójść na spacer z psem lub spotkać się z kotem pod opieką pracownika schroniska. W przypadku psów zazwyczaj umawiany jest kolejny spacer. W przypadku zwierząt przewlekle chorych, pracownik zaproponuje rozmowę z weterynarzem, który udzieli informacji na temat choroby i jak postępować po adopcji. Wszystkie psy, które można zaadoptować, mają ogłoszenia na stronie schroniska.

Po dokonaniu wyboru zwierzaka, następuje podpisanie umowy i uiszczenie niewielkiej opłaty adopcyjnej. Odbiór zwierzęcia odbywa się w umówionym terminie. Po adopcji większość osób kontaktuje się z pracownikami schroniska i dzieli się pierwszymi chwilami z nowym psem lub kotem. W zależności od sytuacji, pracownicy schroniska mogą także przeprowadzić wizyty poadopcyjne lub przedadopcyjne.

Wszystkie zwierzęta w schronisku są zaszczepione, wykastrowane (jeśli dorosłe) i zaczipowane. Każde zwierzę jest wydawane z książeczką zdrowia. Schronisko może odmówić adopcji, jeśli uzna, że jest to najlepsze dla dobra zwierząt i bezpieczeństwa zarówno zwierząt, jak i osób zainteresowanych adopcją. Schronisko nie prowadzi rezerwacji psów ani kotów.

Decyzję o adopcji należy podjąć po przemyśleniu. Na stronie schroniska znajdują się pytania, które warto sobie zadać przed przygarnięciem zwierzęcia. Dotyczą one takich kwestii jak ilość czasu spędzanego poza domem, przygotowanie domu/mieszkania pod zwierzę, zgoda właściciela w przypadku wynajmowania mieszkania, stosunek pozostałych domowników do adopcji, alergie domowników, koszty utrzymania i dodatkowe wydatki na zwierzę, plany na czas wyjazdów/wakacji, świadomość odpowiedzialności na kilka do kilkudziesięciu lat.

Jeśli nie możemy przygarnąć zwierząt, możemy je wesprzeć materialnie lub finansowo. Schronisko zapewnia informacje o możliwościach wsparcia na swojej stronie internetowej.

Użyte w artykule zdjęcia: © Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz