K U L T U R A

Noriaki pomalował Domu Autysty

Graffiti Noriakiego na Domu Autysty  Foto: materiały prasowe / Fundacja Dom Autysty

Noriaki, najbardziej znany poznański twórca street artu, ozdobił swoją pracą elewację Domu Autysty na Ogrodach. Znany jest jako twórca “Watchera”, ludzika z peryskopem zamiast głowy. Można go zobaczyć na graffiti w wielu punktach Poznania.

Namalowane sprawyem postaci zwykle mają tylko jedno, wielkie oko. Te namalowane na Domu Autysty go nie mają, za to z ich głów wychodzą kreski, symbolizujące promieniowanie.

Artysta tłumaczy, że chciał się odnieść do tematyki autyzmu. Postaci są odwrócone do siebie tyłem, jakby siebie nie zauważały, ale jednak jest między nimi rodzaj łączności, porozumienia.

Noriaki nazywany jest poznańskim Banksym, i podobnie jak Banksy – najbardziej znany twórca street artu na świecie – konsekwentnie ukrywa swoją tożsamość: nazwisko i wizerunek. Od lat wspiera charytatywną Aukcję dla Domu w CK Zamek, przekazując na nią swoje prace. Podczas ostatniej Aukcji dla Domu jego praca – wariacja na temat obrazu Renoira – została sprzedana za 4 tys. zł.

Dom Autysty jest pierwszą w Poznaniu i Wielkopolsce placówką dla niesamodzielnych osób z autyzmem. Został oddany do użytku w tym roku, został zbudowany dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej, która sięgnęło prawie 80 proc. kosztów budowy. Resztę, dzięki akcjom charytatywnym, zgromadzili rodzice osób z autyzmem związani z  Fundacją Dom Autysty.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Fundacja Dom Autysty

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz