K U L T U R A

Galeria w witrynach!

Galeria w witrynach  Foto: UMP / materiały prasowe

Galeria w Witrynach to niecodzienny projekt jaki wspólnie postanowił zrealizować Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Nowy projekt tymczasowych ekspozycji w różnych, niegaleryjnych miejscach Poznania, ma celu ożywienie przestrzeni miejskiej. Możliwość spotkania ze sztuką w punktach, które do tej pory nie kojarzyły się z kulturą. Projekt jest o tyle ciekawy, że w czasach reżimu sanitarnego umożliwia każdemu w sposób bezpieczny zwiedzanie wystawy.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych postanowił nieodpłatnie, na okres 2-3 tygodni udostępnić puste lokale artystom związanym z Uniwersytetem Artystyczny w Poznaniu. Przez kilkanaście dni każdy poznaniak – ale nie tylko – będzie mógł poobcować ze sztuką w miejscach, które do tej pory były sklepami, punktami usługowymi czy gastronomicznymi. Co 2 – 3 tygodnie artyści będę prezentować się w innych miejscach Poznania.

Pierwsza odsłona projektu pod nazwą „Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu” prezentuje twórczość artystów plakatowych łącząc w sobie 3 różne wydarzenia, które zorganizowane zostały w ramach programu Miejskie Galerie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Poznań Art Week 2020. Po pierwsze, witryny prezentują plakat Jana Jerzmańskiego, który otrzymał Grand Prix w konkursie „Poznań na plakacie”. Po drugie, prezentowane są dwa plakaty autorstwa Yossi Lemela z jego projektu poświęconego epidemii „Podróż do pandemii”.

Ten izraelski artysta jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po trzecie wreszcie prezentowany jest wybór plakatów Grzegorza Marszałka, nestora poznańskiego plakatu, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który zasłynął w swojej działalności wydawniczej, m.in. projektem layoutu poznańskiego IKS-a. Wybór prac na inaugurację Galerii w Witrynach łączy się zatem niezwykle wyraziście z Poznaniem.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz