K U L T U R A

TA MARA – premiera najnowszego filmu Polskiego Teatru Tańca

DSCF6085  Foto:

W ramach II Festiwalu “1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund” Polski Teatr Tańca pokaże najnowszy film pt. TA MARA. Powstał  w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza.1 Wydarzenie dostępne będzie na kanałach PTT: Vimeo, YouTube i Facebook w niedzielę 13 grudnia o godz. 21:00.

Film inspirowany jest twórczością malarki Tamary Łempickiej. Zdjęcia do filmu powstawały w Parku Mużakowskim. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego zarządcą jest Narodowy Instytut Dziedzictwa po stronie polskiej i Fundacja Fürst-Pückler-Park Bad Muskau po stronie niemieckiej.

W filmie przewijają się dwa bieguny, różne oblicza formujące nieoczywisty obraz kobiety. TA MARA owładnięta artystycznym szałem, który budzi wewnętrznego demona oraz wyciszona, zastygnięta w pozie oczekiwania, spokojna. Te skrajności, podobnie jak dwie strony Mużakowskiego parku tworzą jedność. Ekspresja ciała wykonawczyń projektu odzwierciedla elegancję, precyzję oraz figuralność widoczną na obrazach Łempickiej.

Tamara Łempicka była artystką niezwykłą, tworzyła nowoczesne obrazy o intensywnych barwach. Widać w nich inspiracje kubizmem, neoklasycznymi obrazami Botticellego oraz filmem, które w latach 20. i 30. XX wieku zyskiwało na popularności. Jej styl życia wzbudzał emocje, kojarzył się z obyczajowymi skandalami. Łempicka zmarła w 1980 roku. W testamencie zapisała, żeby jej prochy, zostały rozsypane nad wulkanem El Popo w Meksyku. Na liście posiadaczy jej prac jest wiele ikon świata popkultury. Tutaj należało by wspomnieć choćby: Madonnę, Barbarę Streisand czy Jacka Nicolsona.

O burzliwym życiu Tamary de Lempickiej powstały spektakle teatralne, cieszące się ogromną popularnością. Tamara Łempicka stała się ikoną, jej sztuka zyskała status ponadczasowej.

W Polsce, w publicznych kolekcjach, znajdują się tylko dwa obrazy Łempickiej: „Martwa natura” w Muzeum Mazowieckim w Płocku oraz  „Lassitude” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

TA MARA to czwarty film choreograficzny Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej.

TA MARA

czas trwania: 9 minut
scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska
zdjęcia: Marek Grabowski
montaż: Edyta Pietrowska
muzyka: Andrzej Rohaczewski,” Canzona a 4″, Paweł Szymański, „Partita III /fragment/”
wystąpiły: Evelyn Blue, Agnieszka Jachym, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryańczyk

Przypomnijmy, że w 2017 roku Polski Teatr Tańca rozpoczął realizację choreograficznych projektów filmowych.

Ostatnia, zeszłoroczna produkcja TOPORZEŁ znalazła się w programie oficjalnych selekcji ScreenDance Sztokholm 2020 (w kategorii filmy zagraniczne, EnCore: Dance on Film 2020, Georgia, USA, RED INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2020, Eina, Norwegia, Moovy Tanzfilmfestival 2020 Köln, Konkurs Dances with camera w ramach Short Waves Festival 2020, Festival Quartiers Danses 2020, Montreal, Kanada.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz