Aglomeracja

Nietypowa bimba

Nietypowa bimba po ulicach mego miasta mknie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Każdy, kto w poniedziałek przypadkiem natknął się na specjalny tramwaj z numerem 14 zastanawiał się, co się stało. W środku byli uśmiechnięci ludzie, wśród nich chodził klaun Apsik i rozdawał balony, a na dodatek można było grać na djembe. Wszystko za sprawą spotu reklamowego kończący Badania i opracowanie Planu Transportowego Aglomeracji Poznańskiej.

Oby więcej, takich akcji! – cieszyli się niektórzy pasażerowie obdarowani rogalami. Taki poniedziałek, to ja lubię – wtórowali inni. Nie zabrakło tez i marud, którym nie przypadły do gustu choćby popisy gry na djembe.

Chcieliśmy zrobić coś nietypowego – mówi Agata Przybylak z Urzędu Miasta Poznania – podczas dzisiejszego przejazdu nakręcimy spot, który już niedługo pojawi się w lokalnej telewizji.

Głównym celem projektu jest opracowanie Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego Aglomeracji Poznańskiej na lata 2014-2020 z prognozą zmian do 2030 roku. Rozwój przestrzenny aglomeracji, powoduje coraz większe zapotrzebowanie mieszkańców na przewozy pasażerskie. Obecnie politycy wszystkich szczebli samorządowych muszą postawić sobie pytanie o dalsze kierunki działań mających na celu lepszą integrację dużych obszarów zurbanizowanych tak, by zapewnić jak najlepszy dostęp nie tylko do miejsc pracy, nauki i specjalistycznych zakładów opieki lekarskiej, lecz także do placówek kultury, ośrodków sportu i rekreacji oraz atrakcyjnych miejsc spędzania wolnego czasu.

Największym wyzwaniem, stojącym obecnie przed decydentami, jest zmiana mentalności mieszkańców naszej aglomeracji, niepotrafiących żyć bez samochodu. Należy przypomnieć, że obecnie w Poznaniu jedynie co trzeci mieszkaniec, a w powiecie poznańskim co czwarty korzysta z środków transportu publicznego. Zmiana przyzwyczajeń jest możliwa tylko i wyłącznie poprzez stworzenie atrakcyjnego systemu transportu publicznego, oferującego klientom szybkość, punktualność.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz