Aglomeracja

Piękno naszego języka w codzienności umyka

Konkurs Na FraszkęNarodowe Centrum Kultury oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłaszają ogólnopolski konkurs literacki „Piękno naszego języka w codzienności umyka”. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają osoby 50+ oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Na autorów najlepszych fraszek promujących piękną polszczyznę czekają cenne nagrody, w tym m.in. tygodniowe i dwutygodniowe wczasy w Polsce oraz atrakcyjne wydawnictwa NCK. Akcję wspierają Związek Literatów Polskich oraz Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Ogólnopolski konkurs literacki to wspólna kampania społeczna. Poprzez swoją inicjatywę organizatorzy chcą przeciwdziałać powszechnej tabloidyzacji i pauperyzacji języka oraz pokazać, dlaczego warto posługiwać się w życiu codziennym poprawną, literacką polszczyzną. Głównym celem konkursu jest pobudzenie do działań intelektualnych osób 50+ oraz dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, jak również utrwalenie dla przyszłych pokoleń pięknego języka, jakim posługuje się nadal wielu polskich seniorów.

Konkurs, który ruszył na początku grudnia br., zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. Jego pierwsza, pilotażowa część potrwa od 8 do 29 grudnia 2014 r. Drugi etap rozpocznie się wiosną przyszłego roku i zakończy się uroczystą Galą Finałową, zaplanowaną na 30 listopada 2015 r. W jej trakcie poznamy laureatów konkursu, dla których organizatorzy przygotowali szereg atrakcyjnych nagród w obu grupach wiekowych.

W kategorii seniorów, na autora najlepszej fraszki promującej piękną, poprawną polszczyznę czekają 2-tygodniowe wczasy w Polsce dla dwóch osób. Natomiast pięciu najzdolniejszych młodych twórców zostanie nagrodzonych wspólną tygodniową wycieczką w polskie góry, pod opieką nauczyciela języka polskiego tego dziecka, które zwycięży w tej kategorii wiekowej. Wszyscy pozostali laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i partnerów konkursu.

Zwycięzców konkursu wybierze jury pod przewodnictwem Stefana Jurkowskiego, członka Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, złożone z osób od wielu lat aktywnie działających na rzecz rozwoju polskiej kultury i edukacji. W jego skład wejdą m.in.: Jerzy Fedorowicz, poseł i wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Krystyna Lewkowicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH oraz Mirosława Kaźmierowska, dyrektor zarządzająca Agencji Reklamowej Aviator.

Wiele osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, a także dużo młodszych, próbuje swoich sił w pisaniu. Chcą tworzyć, często w opozycji, do pojawiającej się w mediach nowomowy, która zubaża polski język, sprowadza go do banalnych podpisów pod zdjęciami w tabloidach czy w reklamach. Piszą poezje, fraszki, czasami prozę. Nie mogą się pogodzić z zaśmiecaniem języka, który przecież jest istotną wartością, choć niewymierną, nie przynoszącą doraźnego zysku. Zaczynają tworzyć sami – twierdzi Stefan Jurkowski, przewodniczący jury. – Hasło naszego konkursu na najlepszą fraszkę brzmi: “Piękno naszego języka w codzienności umyka”. Dlatego zapraszamy wszystkich czujących w sobie literacką “iskrę bożą”, którym leży na sercu ocalenie polskiej mowy przed pospolitą codziennością, zanikaniem, do wzięcia udziału w naszej “misyjnej” akcji.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, wraz z regulaminem oraz formularzem konkursowym, można znaleźć na stronie www.konkursnafraszke.pl.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz