Jeżyce

Niech powstanie mural na Jeżycach

Nowy mural na Jeżycach  Foto: materiały prasowe

37 metrów wstydu – tak o ogrodzeniu przy ulicy Dąbrowskiego 31 w Poznaniu mówią sami mieszkańcy.

Chcemy to zmienić i stworzyć w tym miejscu mural. Zaprojektowała go grupa artystyczna Murbeton, a przedstawia on znane kobiety związane z Jeżycami. Są tu i mieszkanki tej dzielnicy i panie, które się tu uczyły, pracowały, tworzyły. Zbieramy środki, które pozwolą przygotować podłoże, wykonać mural, zabezpieczyć go i pokryć koszty opłat administracyjnych.

Pomóż nam odczarować ten fragment Poznania! – apelują organizatorzy

Miejsce do odnowienia wskazali sami mieszkańcy Jeżycz z Nieformalnej Grupy Jeżyckiej. Oni też zaproponowali elementy, które powinni się znaleźć na muralu oraz wskazali kobiety, które są ważne dla tej dzielnicy:

Kazimierę Iłłakowiczównę – pisarkę i tłumaczkę,
Wandę Błeńską – lekarkę i misjonarkę,
Krystynę Feldman – aktorkę,
Aleksandrę Banasiak – pielęgniarkę szpitala im. Raszei, biorącą udział w Czerwcu ‘56,
Hannę Banaszak – wokalistkę
i Krystynę Koftę – pisarkę i felietonistkę.

W życiu każdej z nich Jeżyce odgrywały pewną rolę – mieszkały tu w dzieciństwie, chodziły tu do szkoły, wchodziły w dorosłość, pracowały, tworzyły i marzyły…

Projekt zaakceptowali właściciele posesji, Miejski Konserwator Zabytków, Plastyk Miejski oraz same bohaterki, ich rodziny i spadkobiercy.

Do realizacji projektu potrzeba 16 218 zł – na oczyszczenie i zagruntowanie pokaźnej powierzchni ogrodzenia, farby, wykonanie muralu i odpowiednie jego zabezpieczenie oraz wygrodzenia/rusztowania w trakcie prac i sprzątanie po ich zakończeniu. Z tych środków zostaną też pokryte opłaty administracyjne, pocztowe, koszty uzyskania pozwoleń, zajęcia powierzchni, które musimy ponieść, aby wszystko odbyło się legalnie i właściwie. Musimy też opłacić prowizję dla portalu, za pośrednictwem którego będziemy zbierali środki.

Wesprzyj projekt:

wpłacając datek: kliknij tutaj
udostępniając link do zbiórki wśród swoich znajomych
dołączając do wydarzenia

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz