POZnań

Nagroda dla poznańskiego schroniska dla zwierząt

Schronisko przy ul. Kobylepole  Foto: materiały prasowe / UMP

Nowo wybudowany obiekt przy ul. Kobylepole został laureatem konkursu Top Inwestycje Komunalne 2021 zorganizowanego przez PortalSamorządowy.pl. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest najlepszym inwestycjom w Polsce.

Latem bezdomne zwierzęta w Poznaniu zyskały nowy dom. To właśnie wtedy zakończyła się budowa schroniska przy ul. Kobylepole. Dzięki przeprowadzce psy i koty mogą czekać na swoich nowych właścicieli w komfortowych warunkach. Przedsięwzięcie, ze względu na swoją funkcjonalność i rozmach, zakwalifikowało się do konkursu Top Inwestycje Komunalne 2021. Celem tej inicjatywy jest wyróżnienie i promocja odważnych, prorozwojowych inwestycji komunalnych prowadzonych przez samorządy.

Laureatów w konkursie wytypowała redakcja portalu wspólnie z Radą Konsultacyjną, w skład której wchodzą eksperci ze świata administracji, samorządu i biznesu. Nowo powstałe schronisko w stolicy Wielkopolski znalazło się w gronie 10 najlepszych inwestycji komunalnych w kraju.

Poznańskie schronisko jest szczególną inwestycją. To bezpieczna przystań dla niechcianych i porzuconych zwierząt. Mam nadzieję, że będzie służyło czworonogom tylko tymczasowo, do momentu, gdy znajdą nowy dom i kochających właścicieli. Dziękuję za to wyróżnienie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przedsięwzięcia oceniane były według następujących kryteriów: rozmachu inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walorów estetycznych, funkcjonalności, nowatorstwa, współpracy z lokalną społecznością i aktywnego gospodarowania majątkiem.

W ramach konkursu Top Inwestycje Komunalne 2021 przeprowadzony został także internetowy plebiscyt. Inwestycja, która zdobyła najwięcej głosów, otrzymała specjalną nagrodę czytelników PortalSamorzadowy.pl. Poznańskie schronisko zajęło drugie miejsce tuż za Uznam Arena w Świnoujściu.

Wręczenie nagród odbyło się we wtorek podczas uroczystej gali zorganizowanej w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nagrodę za Schronisko dla zwierząt w Poznaniu odebrali Monika Nowotna, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP oraz Mateusz Dzioba, zastępca dyrektora Usług Komunalnych.

Nowe poznańskie schronisko może być tymczasowym domem dla blisko 300 psów i 300 kotów. Składa się z budynku biurowo-administracyjnego, w którym przeprowadzane są adopcje i przyjmowane zwierzęta, z zapleczem socjalnym dla pracowników i wolontariuszy oraz z nowoczesną i dobrze wyposażoną przychodnią weterynaryjną, obsługującą przyległą część szpitalną, osobną dla psów, osobną dla kotów.

Schronisko jest zaopatrzone w dwa pawilonydla psów, jeden dla zwierząt zdrowych, które mają być adoptowane, oraz osobny – pełniący funkcję kwarantanny dla zwierząt chorych lub potencjalnie chorych. Dla zdrowych kotów przeznaczonych do adopcji, przewidziano cały pawilon z osiemnastoma słonecznymi pomieszczeniami, które zastąpią kilkunastometrową, zdecydowanie za ciasną jak na obecne potrzeby kociarnię, funkcjonującą obecnie w obiekcie przy ul. Bukowskiej. 

Zyskają również chore koty – zamiast obecnie wykorzystywanych tymczasowych, ciasnych baraków zaprojektowano dla nich obszerny szpital, który dzięki wydzieleniu siedmiu wyizolowanych pomieszczeń ułatwi zwalczanie chorób zakaźnych, które w warunkach schroniskowych powodują dużą śmiertelność tych zwierząt. Szpital jest bezpośrednio połączony z przychodnią weterynaryjną. 

Wszystkie zwierzęta będą miały zagwarantowany ciągły dostęp do suchych i ogrzewanych pomieszczeń. Przyjęte rozwiązania projektowe pozwolą oddzielić od siebie “drogi czyste” i “drogi brudne” – dzięki temu chore zwierzęta nie będą miały kontaktu ze zdrowymi. To pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Zaplanowano także przestrzeń umożliwiającą komfortowe warunki edukacji dzieci i młodzieży w sali wyposażonej w niezbędne media. 

Przed schroniskiem znajduje się wygodny parking i plac manewrowy. Wszystkie wody opadowe z części utwardzonych będą gromadzone w zbiorniku retencyjno-rozsączającym, w którym wydzielono część umożliwiającą kąpiele czworonogów pod nadzorem opiekunów. 

Pomiędzy budynkami zaplanowano obszerne wybiegi dla psów. W nowym miejscu mają one bezpośredni dostęp do spokojnych, zadrzewionych terenów spacerowych, co umożliwi skuteczną socjalizację. Obecnie schronisko przyjmuje również bezdomne zwierzęta domowe z terenu Lubonia, a duże powierzchnie otwierają drogę do współpracy z innymi gminami. 

Obszerne tereny w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu to również atrakcyjna oferta dla prywatnych inwestorów- komercyjnych partnerów, zainteresowanych uruchomieniem usług dla właścicieli zwierząt. W ten sposób schronisko może stać się częścią większego zespołu usług, który będzie przyciągał nie tylko osoby zainteresowane adopcją zwierząt czy wspieraniem psów i kotów, ale również właścicieli czworonogów, którzy będą chcieli skorzystać np. z nowoczesnych wybiegów dla psów, psiego fryzjera czy samoobsługowej myjni dla tych zwierząt.

Wcześniej poznańskie czworonogi miały do swojej dyspozycji schronisko przy ul. Bukowskiej.  Istnieje ono od 1964 r., było pierwszym zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce. Stary obiekt nie był jednak dostosowany do obecnych standardów, brakowało w nim np. miejsca na rosnącą liczbę kotów. 

Budową nowego obiektu zajęła się firma Pekabex Bet S.A.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz