Górczyn

Na Sielskiej powstanie nowy przystanek wiedeński

Przystanek "Sielska"  Foto: materiały praswoe / UMP

W najbliższą sobotę, 31 lipca, rozpocznie się przebudowa znajdującego się przy ul. Głogowskiej przystanku “Sielska” (w kierunku Górczyna). W tym miejscu powstanie przystanek wiedeński. To rozwiązanie, dzięki któremu łatwiej będzie wsiadać i wysiadać z pojazdu, zwłaszcza osobom o obniżonej sprawności. 

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (krawędź peronowa będzie wyniesiona o 22 cm powyżej główki szyny). Pierwszy raz ten sposób zastosowano w Wiedniu – stąd nazwa. 

Przystanek wiedeński to rozwiązanie szczególnie istotne dla osób starszych, o obniżonej sprawności ruchowej, a także dla opiekunów z dziećmi w wózkach. Dzięki niemu bowiem łatwiej jest wsiąść i wysiąść z pojazdu. Takie rozwiązanie zastosowano już w Poznaniu m.in. na przystankach na ulicach Gwarnej, Strzeleckiej (“Plac Wiosny Ludów” i “Łąkowa”), Górna Wilda (“Różana”). Teraz zostanie wykorzystane na ul. Głogowskiej, a dokładnie – na przystanku “Sielska” w kierunku Górczyna.

Pprzedsięwzięcie, zlecone przez MPK Poznań w ramach umowy powierzenia realizowanej z ZTM, przewiduje m.in. wykonanie peronu i jego krawędzi o długości 45 metrów oraz jezdni (na długości przystanku) wraz z rampami wjazdową i wyjazdową. 

Prace, które będzie prowadził wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca, rozpoczną się w najbliższą sobotę. Nie spowodują one zmiany tras tramwajów ani autobusów nocnych – tymczasowy przystanek autobusowo-tramwajowy “Sielska” w kierunku Górczyna zlokalizowany zostanie przed skrzyżowaniem ul. Głogowskiej z Sielską. Zmieniona jednak zostanie organizacja ruchu drogowego. 

Kierowcy pojazdów osobowych powinni liczyć się z utrudnieniami związanymi ze zwężeniem jezdni w kierunku Górczyna (zamknięty zostanie skrajny pas ruchu). Jazda na wprost i skręt w prawo w ul. Sielską odbywać się będzie tylko z jednego pasa, po którym będą poruszać się również tramwaje (z ul. Bosej możliwość wyjazdu tylko w prawo). Natomiast kierujący pojazdami o masie powyżej 3,5 t (za wyjątkiem pojazdów MPK Poznań) będą musieli korzystać z objazdu wytyczonego ulicami Palacza, Arciszewskiego i Ściegiennego.

Prace potrwają około miesiąca. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały praswoe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz