Górczyn POZnań

Tramwaje nie dojada do pętli na Górczynie

Tramwaj na Naramowice, Bimba, Zmiana trasy  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

W sobotę, 24 czerwca, rozpocznie się zapowiadana wcześniej przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej na odcinku pomiędzy ulicami Hetmańską a Ściegiennego. Wprowadzone zostaną zmiany w transporcie publicznym oraz organizacji ruchu.

O planach remontowych na tegoroczne wakacje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu informował przy okazji Wakacyjnych planów remontowych. Wkrótce rozpocznie się pierwsza z zaplanowanych realizacji. MPK Poznań oraz wybrany w przetargu wykonawca przebudują torowisko na fragmencie ulicy Głogowskiej – od Hetmańskiej do Ściegiennego.

Torowisko na tym odcinku nie było gruntownie remontowane od ponad 20 lat – odbywały się na nim jedynie bieżące prace pozwalające utrzymać ruch tramwajowy. Z uwagi na stan infrastruktury konieczna jest nie tylko wymiana nawierzchni tramwajowej, ale także drogowej.

W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie rozbiórka kostki betonowej w torowisku i nawierzchni torowej, a następnie prace obejmą kompleksowy wymianę toru. W torowisku odtworzona zostanie nawierzchnia betonowa. Na przystankach Krauthofera (w obu kierunkach) oraz Sielska (w stronę centrum) zamontowane zostaną krawędzie peronowe przewidziane do ruchu zarówno tramwajów, jak i autobusów. Równolegle wykonywane będą prace w zakresie m.in. wymiany napędów zwrotnic najazdowych wraz z układem sterowania i ogrzewania zwrotnic.

Prowadzone prace spowodują zmiany w organizacji transportu publicznego i ruchu kołowego. Podczas pierwszego etapu niemożliwy będzie przejazd przez Głogowską ulicami Krauthofera i Palacza, nastąpi również zwężenie jezdni ulicy Głogowskiej (na odcinku od tego skrzyżowania do ulicy Hetmańskiej). 

Kierowcy powinni zachować ostrożność i stosować się do oznakowania.

Zmiany w komunikacji z uwagi na remont

Podczas prac niedostępne dla ruchu tramwajowego będzie torowisko na ulicy Głogowskiej na odcinku od Hetmańskiej w kierunku pętli Górczyn PKM. W związku z powyższym tramwaje linii nr 8 i 14 pojadą zmienionymi trasami:

  • “ósemka” z węzła Most Dworcowy pojedzie przez most Królowej Jadwigi i ulice Zamenhofa i Hetmańską do Unii Lubelskiej,
  • “czternastka” z trasy PST pojedzie “górą” przez most Teatralny, rondo Kaponiera, most Dworcowy i Głogowską do przystanku Głogowska / Hetmańska, a następnie ulicami Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r. skieruje się na Dębiec.

Linia nr 5 zostanie zawieszona, natomiast linia 11 – obsługująca także ul. Głogowską – pozostanie na swojej trasie.

W celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej na wyłączonym z ruchu odcinku ul. Głogowskiej, a także dla zachowania możliwości bezpośredniego dojazdu z Górczyna do centrum zostanie uruchomiona linia “za tramwaj” T5 na trasie Górczyn PKM – rondo Kaponiera.

Uwaga! W pierwszym etapie prac będzie możliwy ruch na ulicy Głogowskiej, dlatego autobus T5 będzie kursował z Górczyna do centrum przez Głogowską i Roosevelta. W momencie rozpoczęcia drugiego etapu prac, podczas którego nie będzie możliwości przejazdu autobusu ulicą Głogowską linia T5 zostanie poprowadzona z Górczyna ulicami: Zgoda, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską i następnie Głogowską oraz Roosevelta do Kaponiery. Termin rozpoczęcia drugiego etapu prac będzie przekazany w odrębnym komunikacie.

Ponadto, w celu zmniejszenia niedogodności wynikających z braku możliwości dojazdu do Górczyna tramwajem, zmienioną trasą będą kursować autobusy linii nr 179.

Od 24 czerwca, z uwagi na zaobserwowane potrzeby komunikacyjne wydłużona do Junikowa zostanie linia tramwajowa nr 15, a także uruchomiona będzie dodatkowa linia nr 99, na której tramwaje będą kursować z pętli Piątkowska przez Winiary, Bonin i Sołacz do placu Wielkopolski. Równocześnie zostaną zawieszone dodatkowe kursy na linii tramwajowej nr 11 realizowane aktualnie poza szczytami komunikacyjnymi oraz w weekendy.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz