Aglomeracja

Na Ławicy ma być ciszej i punktualnie

panorama samolot wizzair2  Foto: wizzair/lepszyPOZNAN

Na poznańskim lotnisku ma być punktualnie, ciszej i bardziej ekologicznie. Taki ma być efekt podpisanej właśnie umowy wprowadzającej System Wspólnego Podejmowania Decyzji.

panorama samolot wizzair2 Foto: wizzair/lepszyPOZNAN

Umowę podpisały wszystkie firmy i organizacje zaangażowane w pracę Portu Lotniczego Poznań – Ławica. Fundamentem Systemu Wspólnego Podejmowania Decyzji, zwanego też CDM (Collaborative Decission Making) jest jednolita platforma podziału oraz przepływu pełnej informacji na temat obsługi samolotów w rejonie lotniska, a więc informacje o lądowaniu, obsłudze naziemnej, czy startu.

CDM pozwoli na bardziej efektywne wykorzystaniu zasobów lotniskowych, a bezpośrednim wynikiem wprowadzenia tego rozwiązania jest zwiększone wzajemne zaufanie partnerów działających w CDM – powiedział Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Krzysztof Banaszek – dokładniejsza i pełniejsza informacja o sytuacji panującej na lotnisku, pozwoli wszystkim uczestnikom procesu na szybsze przewidywanie kolejności zdarzeń i pełne monitorowanie wszystkich operacji w obszarze lotniska – dodał.

Efektem działania CDM jest m.in. zmniejszenie zagęszczenia samolotów na płycie lotniska i drogach kołowania, przez co ruch samolotów odbywa się sprawniej. Zmniejsza się także ryzyko zakłócenia punktualności rejsów. CDM pozwoli również między innymi zmniejszyć koszty ruchu naziemnego na lotnisku.

Zawarcie porozumienia dotyczącego tego Systemu to dla nas nie tylko duża satysfakcja, ale i korzyść ze współpracy pomiędzy wszystkim służbami na lotnisku – powiedział Mariusz Wiatrowski, Prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica – bieżąca wymiana informacji umożliwia szybkie reagowanie w sytuacjach zakłócenia ruchu pasażerskiego.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz