K U L T U R A

Muzyczna magia poznańskiej fary

Organy w Farze  Foto: organy farne/facebook

Instrument wielkiego mistrza i wielcy mistrzowie instrumentu. Te słowa wystarczyłyby zupełnie jako zachęta do spędzenia wyjątkowego wieczoru ze sztuką. W czwartkowe letnie wieczory rozbrzmiewają w Farze arcydzieła muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu słynnych polskich i zagranicznych organistów, laureatów konkursów organowych, profesorów i wyróżniających się studentów.

Organy z Farze Foto: organy farne/facebookW najbliższą sobotę natomiast odbędzie się koncert w Kapitularzu Farnym. Będzie to uczta dla wszystkich, którzy preferują wykonawstwo na historycznych instrumentach. W programie utwory m.in. G. Ph. Telemanna, Fr. Couperina, A. Vivaldiego. Początek koncertu o 20:00.

W czwartkowe letnie wieczory również o 20:0o w Farze rozbrzmiewają arcydzieła muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu słynnych polskich i zagranicznych organistów.

Zbudowane w 1876 roku przez słynnego organmistrza z Weissenfels – Friedricha Ladegasta monumentalne organy są niewyczerpanym źródłem barw i indywidualnych interpretacji. Od wielu już lat podczas festiwalu organiści zachwycają się niezwykłym instrumentem, poszukując do późnej nocy najwłaściwszych, najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących brzmień, kolorów oraz najprzeróżniejszych pomysłów na wykonanie swojego recitalu.

Stali bywalcy z zaciekawieniem słuchają nowych utworów kompozytorów z rodzinnych stron artystów, ze znawstwem wyłapują również wszelkie niuanse i różnice w charakterze „hitów” organowych, przypisując je nierzadko temperamentowi danej narodowości.

Zapraszamy. Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz