K U L T U R A

Poznaniacy na festiwalu filmowym w Gdyni

38. Gdynia - Festiwal Filmowy  Foto: 38. Gdynia - Festiwal Filmowy

38. Gdynia - Festiwal Filmowy Foto: 38. Gdynia - Festiwal FilmowyWśród dwunastu filmów prezentowanych podczas Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego organizowanego podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy będzie można zobaczyć dwa filmy poznaniaków. O głosy publiczności walczyć będą filmy DE FACTO Mathiasa Mezlera oraz ANIOŁ Błażeja Kujawy.

Oba filmy zakwalifikowały się do konkursu kina niezależnego w ramach tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Miałem już okazję prezentować na tym festiwalu filmy “Uciec stąd”, “OFF” oraz “Wszystko co najlepsze” w latach 2005-2007 – cieszy się Mathias Mezler – nie zmienia to faktu, że nadal jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale przede wszystkim powód do dumy dla ekipy, która poświęciła mi swój czas.

W przeglądzie będzie można zobaczyć 12 tytułów, które powalczą o nagrodę przyznawaną przez publiczność festiwalu.

DE FACTO to opowieść o tajemnicy rodzinnej. Główny bohater Darek jest beztroskim młodym człowiekiem używającym życia. Kiedy jego ojciec znika bez śladu, los młodego protagonisty wywraca się go góry nogami. Jego lekkoduszny charakter zostaje wystawiony do konfrontacji z niechcianą prawdą o drugiej osobowości ojca.

ANIOŁ to krótkometrażowy film inspirowany twórczością Krzysztofa T. Dąbrowskiego. Scenariusz powstał na podstawie krótkich form literackich zwanych drabblami, będących połączeniem horroru, fantastyki oraz czarnego humoru. Główną rolę zagrała Anna Mucha, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Film jest niezależnych projektem, bez żadnego finansowania.

Oba te filmy zostały stworzone przez poznaniaków i miały swoją premierę w Poznaniu. Festiwal w Gdyni odbędzie się od 9 do 14 września.

Anna Mucha Foto: z planu filmu ANIOŁ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz