K U L T U R A

Rower filmowo, duchowo i sportowo!

bikepolo  Foto: bike-polo.blogspot.com

Rower będzie jednym z motywów zbliżającego się Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Organizatorzy przygotowali przegląd wyselekcjonowanych najświeższych dokumentów, w których główną rolę odgrywa rower i napędzająca go siła pasji, życiowych wyborów i mięśni nóg. Ale także będzie coś dla ciała – turniej Bike Polo!

Bike polo to dyscyplina, która do Polski przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Seattle, gdzie od 2000 roku króluje wśród sportów miejskich. Film na temat już nieomal legendarnych początków tego sportu, “Hit ‘Em in the Mouth”, będzie można zobaczyć wśród propozycji filmowych poświęconych kulturze rowerowej podczas festiwalu Transatlantyk.

bikepolo Foto: bike-polo.blogspot.com

Chętni do sportowej – choć nietypowej rywalizacji na dwóch kółkach  do 25 lipca mogą zarejestrować swój udział w turnieju Bike Polo – poprzez wysłanie maila na adres bikepolopoznan@gmail.com albo poprzez stronę wydarzenia na Facebooku. Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom talony na jedzenie i napoje. Liczba miejsc jest ograniczona!Zawody odbędą się 27 lipca.

Przegląd BIKE MOVIES to również hołd złożony dyscyplinom rowerowym (kolarstwu, jeździe górskiej, BMXom…) i filmowym celebracjom miejskich akcji – od bike polo przez nocne alleycaty, DIY warsztaty, walkę o przyjazne rowerzystom miasta i ideę powstania Funduszów Kurierskich wspierających poszkodowanych w pracy kurierów rowerowych.

Istotnym akcentem będzie również kontynuacja poruszonego rok temu wątku roweru jako narzędzia zmiany społecznej i próby odpowiedzi na wiele problemów cywilizacyjnych i ekonomicznych. Przykładem jest działalność World Bicylce Relief, organizacji, która tylko do końca roku 2010 rozdała ok. 120 tys, rowerów głównie w tzw. „krajach rozwijających się”. W tym roku wyjdziemy krok dalej i przyjrzymy się fenomenowi rozwoju kolarstwa w Rwandzie, gdzie lokalni kolarze osiągają coraz to bardziej imponujące wyniki.

Nie zapominamy również o promocji “zielonego transportu”; jako najbardziej efektywnego, pozwalającego ograniczyć wiele zjawisk uciążliwych dla życia w mieście (zanieczyszczenie, hałas, wzmożenie ruchu motorowego, wypadki drogowe) i mającego wiele pozytywnych efektów dla użytkowników rowerów: od obniżenia kosztów transportu poprzez zdrowy ruch, na poczuciu swobody i niezależności kończąc.

Projekcje w ramach sekcji BIKE MOVIES są darmowe.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz