Oborniki

MURowana aktywność

Aktywność MURowana  Foto: UG Oborniki

Wielki mural zdobi od kilku dni budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach. Powstał on w ramach akcji społecznej Aktywność MURowana, która ma wspierać i promować aktywność osób z niepełnosprawnościami.

Za kampanią stoi Stowarzyszenie CREO, które już od 17 lat wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego poprzez realizację programów edukacyjnych w szkołach. W ramach projektu Aktywność MURowana na terenie 4 gmin Wielkopolsce, w tym w Obornikach, tworzone są murale.

Celem kampanii jest próba zwrócenia uwagi na różnorodne aktywności społeczne i zawodowe osób z niepełnosprawnościami, które podejmują w życiu takie same aktywności jak osoby pełnosprawne są sportowcami, prowadzą swoje biznesy, spełniają się w roli rodziców – wyjaśnia Joanna Bauerfeind ze Stowarzyszenia CREO – dlaczego więc nie są postrzegani w taki sam sposób?

Mural, który powstał na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2, prezentuje dwóch rugbistów na wózkach walczących o piłkę. Dyscyplina ta, zwana kiedyś murderball, to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin paraolimpijskich na świecie. Jest w pewnym sensie połączeniem koszykówki, hokeju na lodzie i futbolu amerykańskiego. 

To gra bardzo dynamiczna i widowiskowa, która wymaga od zawodników intensywnego przygotowania fizycznego i taktycznego – dodaje Joanna Bauerfeind – to właśnie zawodnicy tej dyscypliny byli inspiracją do stworzenia dzieła na budynku szkoły.

Aktywność MURowana Foto: UG Oborniki

Twórcą muralu jest Mark Maksimovich, Jarosław Ptak i Anna Waluś.

Kampania Aktywność MURowana ma służyć przełamaniu stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami, propagowaniu pozytywnych i pro społecznych postaw oraz edukowaniu odbiorców w tematyce aktywności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

W projekt włączonych zostanie 12 szkół z Wielkopolski. Uczniowie mają będą m. in. przeprowadzić kampanię społeczną w swojej szkole, której tematem będzie promocja aktywności osób z niepełnosprawnościami.

Podczas symbolicznego odsłonięcia muralu będzie można m. in. zostawić swój ślad na muralu i dzięki temu go współtworzyć.

Użyte w artykule zdjęcia: UG Oborniki

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz